Przestrzenie podwórkowe mają różny wygląd ? od kameralnych, cichych zakątków po większe obszary, w których wyróżnić można strefy funkcjonalne, np. część gospodarczą, mały plac zabaw czy też fragment z zielenią ozdobną.

Miejsca te różnią się również charakterem, jednakże zawsze powinny spełniać podobną funkcję ? muszą być przestrzeniami dla mieszkańców, w których sąsiedzi mogą się spotkać i porozmawiać, a dzieci ? pobawić. Niestety, obecnie większość podwórek miejskich służy jako parkingi, na których zieleń jest rozjeżdżana, a o spokojnej sąsiedzkiej rozmowie można zapomnieć. 

Aby stworzyć miejsce, a nie bezduszny projekt, trzeba poznać obecnych i przyszłych użytkowników. To niezwykle ważny etap przed dalszą pracą, podobnie jak dokładna analiza sytuacji i uzyskanie odpowiedzi na pytania: jakie są potrzeby mieszkańców, w jaki sposób przestrzeń wpływa na ludzi, czy występują miejsca konfliktowe, jak mieszkańcy widzą swoje podwórko? Mieszkańcy są niekwestionowanymi ekspertami w tym zakresie, więc ich głos podczas tworzenia nowej przestrzeni jest absolutnie najistotniejszy. Pozyskane informacje powinny być uzupełnione obserwacją miejsca o różnych porach dnia. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak podwórko funkcjonuje. Trzeba pamiętać, że projektanci często są osobami z zewnątrz i dopiero poznają ?życie? podwórka, co pozwala im na podjęcie dalszych kroków projektowych czy też animacyjnych. Pominięcie ich może doprowadzić do niewłaści...