Biorąc pod uwagę dotychczasowe realizacje BREEAM w Polsce, można odnieść wrażenie, że główni zainteresowani tym typem certyfikacji to deweloperzy obiektów biurowych. Warto jednak pamiętać, że system ten pozwala też na ocenę budynków przemysłowych.

Coraz większa wiedza na temat dostępnych metod wielokryterialnej oceny budynków oraz świadomość, jakie korzyści są związane z zieloną certyfikacją sprawiły, że w Polsce w ciągu ostatniego roku zainteresowanie inwestorów i deweloperów certyfikatami, takimi jak BREEAM czy LEED zaczęło bardzo dynamicznie wzrastać.

Wielokryterialne systemy oceny budynków (BREEAM, LEED i inne) umożliwiają porównanie ze sobą obiektów niezależne od tego, w jakim kraju są usytuowane, czy w jakiej technologii zostały wybudowane. Systemy te dostarczają narzędzi oraz opisują metodologię, według której można ocenić, jaki wpływ na środowisko naturalne ma dana inwestycja.

Podstawowe cechy wspomnianych metod oceny budynków to: zrównoważone i wielokryterialne (holistyczne) podejście, dobrowolność oraz niezależność i wiarygodność.
Deweloperzy obiektów biurowych bądź handlowych, którzy starają się o certyfikacje swoich budynków, liczą przede wszystkim na większe wpływy z najmu lub sprzedaży. W odniesieniu do obiektów przemysłowych główna korzyść to redukcja kosztów eksploatacji. Inne...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?