Wybrane aspekty ochrony środowiska i zarządzania środowiskowego
B. Gajdzik, A. Wyciślik
Gliwice 2010
ISBN 978-83-7335-716-7
 
W podręczniku, który składa się z pięciu części, zaprezentowano zagadnienia z zakresu ochrony środowiska i zarządzania środowiskowego. Pierwsza część wprowadza czytelnika w problematykę zarządzania środowiskowego w organizacji, przedstawiając jego genezę, istotę i funkcje. W drugiej omówiono wybrane aspekty ochrony środowiska w Polsce, m.in. efekt cieplarniany, ochronę kopalin i ochronę przed hałasem. Kolejna zawiera informacje związane ze strategię środowiskową, które dotyczą ewolucji działań środowiskowych, poczynając od problematyki zrzutów niekontrolowanych, a kończąc na czystszej produkcji. W rozdziale czwartym opisano m.in. politykę środowiskową, ocenę cyklu życia produktu oraz procedurę minimalizacji odpadów. Ostatni rozdział traktuje o środowiskowym zarządzaniu produktem definiując zagadnienia odnoszące się m.in. do pozwoleń zintegrowanych, etykiet środowiskowych wyrobów i rozporządzenia REACH. W końcowej części pracy zamieszczono praktyczne załączniki: mierniki zrównoważonego rozwoju, klasyfikację odpadów przemysłowych, przykładowe aspekty środowiskowe dla huty, składowe monitoringu środowiska w woj. śląskim, a także leksykon pojęć związanych z branżą. Wydawcą podręcznika jest Wydawnictwo Politechniki Śląskiej. 
 
Zrównoważony rozwój w warunkach globalizacji gospodarki
E. Kośmicki
Białystok 2010
ISBN 978-83-61643-52-4
 
W książce przedstawiono koncepcję zrównoważonego rozwoju w warunkach globalizacji gospodarki. Uwzględniono w niej przede wszystkim podstawowe problemy ekonomiczne i polityczne związane z realizacją tej koncepcji i ideą światowego kierowania. Na łamach lektury zawarto też informacje nt. dynamiki współczesnej globalizacji gospodarki. Ponadto podjęto próbę analizy trwałego i zróżnicowanego rozwoju jako podstawowego wyzwania w warunkach globalnego kryzysu ekologicznego. Przeanalizowano genezę tego rozwoju traktując go jako prastare dziedzictwo ludzkości. Zwrócono też uwagę na problemy współczesnej globalnej regulacji ekologicznej. Bardzo ciekawe są rozważania, zawarte w dalszej części lektury nt. światowego kierowania w aspekcie wyzwania dla współczesnej gospodarki. Na ostatnich stronach opracowania znajduje się streszczenie w języku angielskim oraz bogaty wykaz literatury. Podręcznik może służyć pomocą przy nauczaniu przedmiotów, takich jak ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, ekonomika ochrony środowiska, polityka ekologiczna, międzynarodowe stosunki gospodarcze itp. Książka została opublikowana przez Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko.
 
Oceny oddziaływania na środowisko planów i programów
Praktyczny poradnik prawny
M. Bar, J. Jędrośka
Wrocław 2010
 
Celem wykonywania oceny oddziaływania na środowisko(OOŚ) jest dostarczenie odpowiednim organom usystematyzowanych informacji na temat identyfikacji i analizy wpływu na środowisko planowanych przedsięwzięć oraz wskazanie wszystkich możliwych rozwiązań mających na celu zapobieganie negatywnym skutkom tych działań. Ważne jest też uwzględnianie opinii społecznej o analizowanych przedsięwzięciach. W prezentowanym poradniku szczegółowo przedstawiono kolejne etapy procedury OOŚ. Zawarto również informacje dotyczące OOŚ w prawie polskim i wspólnotowym. Przeanalizowano jej wpływ na obszar Natura 2000, a także przybliżono specyfikę i zakres zastosowania oceny strategicznej. W jednym z rozdziałów zawarto również informacje dotyczące wymagań w przypadku OOŚ dla przedsięwzięć finansowanych ze środków unijnych. W końcowej części książki znajdują się instrukcje przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla planu lub programu opracowywanego przez gminę oraz wzory niezbędnych dokumentów. Publikacja w formie drukowanej, a następnie bindowanej, dostępna jest we wrocławskim Centrum Prawa Ekologicznego.
Gdzie zamawiać książki
 
Wydawnictwo Politechniki Śląskiej
44-100 Gliwice, ul. Akademicka 5
tel. (32) 237 13 81
fax (32) 237 15 02
www.wydawnictwopolitechniki.pl
Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko
15-424 Białystok, ul. Lipowa 51
tel. (85) 744 60 96
fax (85) 746 04 97
www.fe.org.pl
 
Centrum Prawa Ekologicznego
50-062 Wrocław, pl. Solny 16
tel. (71) 341 02 34
fax (71) 341 01 97
[email protected]
www.cpe.eko.org.pl
 

Przygotowała Barbara Krawczyk