fot. P. Strzyżyński
Oparty na wynikach prac nad ciśnieniową aglomeracją różnych produktów, głównie pasz dla zwierząt, powstał brykiet drzewny. Z kolei doświadczenia z procesów przetwórstwa pasz poddały pomysł granulowania drobnych frakcji odpadów drewnianych. W ten sposób na rynek trafił nowy wyrób – pelety. W rezultacie odpady przetwórstwa drewna mogą być w całości wykorzystane na cele energetyczne.

Brykiet drzewny
Produkt wytwarzany w procesie ciśnieniowego zagęszczania odpadów przemysłu tartacznego i stolarskiego, w tym kory drzewnej. Przerób polega na „przepychaniu” materiału przez stożkową tuleję. Poruszający się w jej wnętrzu tłok dodaje kolejne porcje materiału. Gotowy brykiet składa się więc z połączonych dość luźno plastrów o długości średnio 20 mm. Brykiet jest produktem całkowicie ekologicznym, nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. Ma kształt walca lub prostopadłościanu o podstawie ośmiokąta, z otworem w środku, o średnicy od 45 mm do 80 mm i długości od 50 mm do 200 mm.

Pelety
Powstają z drewna lub jego odpadów po ich wcześniejszym rozdrobnieniu na frakcje nie przekraczające 3 mm. W tym przypadku krążące rolki przepychają surowiec przez szereg otworów w matrycy. Wyrób nie zawiera żadnych chemicznych dodatków klejących, przebieg procesu nie wymaga stosowania lep...