Wielka Brytania postrzega Polskę jako czołowego partnera handlowego i umieszcza nasz kraj w gronie siedmiu najważniejszych rynków biznesowych. Jest ona jednym z największych eksporterów towarów do Polski i zajmuje szóste miejsce w rankingu największych inwestorów w naszym kraju. Jednak rynek nie otwiera się tylko w jedną stronę. W 2003 r. eksport z Polski do Wielkiej Brytanii wzrósł o 21%. Pośród wielu branż, w których możemy rozwijać współpracę, bardzo ważne miejsce zajmuje ochrona środowiska, w tym sektor wodno-ściekowy.

Brytyjczycy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Dział Handlowy Ambasady Brytyjskiej zorganizował już sześć brytyjskich misji wodnych w Polsce, w tym dwie w bieżącym roku. Ostatnia odbyła się w Warszawie 17 lutego br. W jej trakcie zaprezentowano oferty ośmiu firm, które wzbudziły duże zaciekawienie polskich uczestników.
Brytyjskie firmy zainteresowane są wspólnymi z polskimi partnerami przedsięwzięciami w naszym kraju. Na uwagę zasługują brytyjskie rozwiązania dotyczące realizacji kontraktów typu partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) czy Prywatna Inicjatywa Finansowa (PFI), doświadczenia we wdrażaniu dyrektywy IPPC i stosowaniu BATNEEC (Najlepsza Dostępna Technologia Bez Ponoszenia Nadmiernych Kosztów).
Liderem nowoczesnych rozwiązań w ochronie środowiska jest brytyjski sektor wodny, który dostarcza codziennie 18 mld litrów wody 58 mln mieszkańców Wysp Brytyjskich i każdego roku wydaje 4,5 mld euro na poprawę usług wodociągo...