Głównym celem ?Strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju? jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju efektywnej energetycznie Europy.

Natomiast podstawowe narzędzie temu służące to wykorzystanie potencjału oszczędności energii w budownictwie. Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wprowadzona z 2010 r. stworzyła podstawy prawne umożliwiające rozwijanie budownictwa o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. NZEB), otwierając drogę do upowszechnienia już w niedalekiej przyszłości budownictwa zeroenergetycznego (ZEB)  (rys. 1.) i plusenergetycznego (ZEB+).

Unia Europejska, opracowując cele Strategii Europa 2020, noszącej podtytuł: ?Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju?, wzięła pod uwagę wyzwania wyni­kające z ograniczonych zasobów energetycznych i rosnącego uzależnienia od importu energii, a także z konieczności ograniczenia globalnych zmian klimatu i przezwycię­żenia kryzysu gospodarczego.

We wspomnianej dyrektywie Unia definiuje budynek NZEB jako obiekt o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej, który niemal zerowe lub bardzo niskie zapotrzebowanie na energię powinien zaspokajać przez wykorzystanie źródeł odnawialnych, w tym energii z OZE wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu budynku.

Standard budownictwa pasywnego, kładący nacisk na maksymalną redukcję strat ciepła i wykorzystujący pasywne zyski z energii słonecznej, doskonale wpisuje s...