Co przyniesie nowelizacja do ustawy o OZE?

Trwają prace sejmowe nad projektem nowelizacji do ustawy o OZE, tj. nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 476, dalej nowelizacja).

Na obecnym etapie trudno przewidywać jak potoczą się dalsze losy nowelizacji. Zakres zmian planowanych przez wnioskodawców (a w istocie przez rząd) jest dosyć rozległy. Z drugiej strony natomiast data graniczna wejścia w życie nowego systemu wsparcia (1 lipca br.) wymusza szybkie tempo prac legislacyjnych. Nie można zatem wykluczyć dalszego odroczenia wejścia w życie rozdziału 4 ustawy o OZE, np. o kolejne pół roku. Zapewne czytający ten artykuł będą już dysponowali pełną wiedzą o działaniach legislacyjnych podjętych w czerwcu br. Niemniej nawet jeżeli nowelizacja nie zostanie uchwalona do 1 lipca 2016 r., to można zakładać, iż zaplanowane w niej zmiany wyznaczą kierunek działań legislacyjnych rządu w najbliższej przyszłości.

Zasadniczo nowelizacja nie odchodzi od głównych założeń ustawy o OZE w zakresie, w jakim wprowadza ona nowy system wsparcia (system aukcyjny). Jednak proponowane zmiany, mimo że dotyczą tylko wybranych przepisów, wpływają na kształt rynku OZE w Polsce na wielu płaszczyznach.

Istotne zmiany

Po pierwsze, nie można nie zauważyć, iż nowelizacja przesuwa punkt ciężkości w kierunku wsparcia projek...