Domy z gliny to współczesny zachwyt nad prostym, przyjaznym człowiekowi i otoczeniu, a także trwałym mieszkaniem. To powrót do bardzo starej i sprawdzonej, ale jednak na lata zarzuconej technologii. Zagadnieniem tym interesują się architekci, ekolodzy, konstruktorzy, geolodzy, a w specjalistycznych czasopismach sporadycznie zaczynają się pojawiać artykuły.

W różnych miejscach Polski powstało współcześnie kilka budynków z gliny. Zawiązują się fora internetowe, a stowarzyszenia ekologiczne organizują warsztaty budowania z gliny. Wszystko w imieniu ekologii. Bo dzisiaj nie wystarczy powiedzieć, że chcemy wybudować dom z gliny. Musimy jeszcze od razu dopowiedzieć, że będzie to dom ekologiczny, energooszczędny, a po eksploatacji jego rozbiórka odbędzie się zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju.

Kontrowersyjny temat
Budownictwo z gliny to temat dziwnie kontrowersyjny, a wiedza o tym sposobie budowania jest albo uboga, albo przesiąknięta stereotypami. Warto więc omówić kilka przykładów najprostszych budynków z gliny, postawionych na Suwalszczyźnie.
Budownictwo z gliny jest ściśle związane z miejscami występowania tego surowca. Glina jest to luźna skała okruchowa, składająca się z różnoziarnistych składników: iłów, pyłów, piasków, żwirów. Cechą charakterystyczną jest brak wysortowania; w stanie wilgotnym na ogół jest plastyczna, stanowi surowiec ceramiki budowlanej1. Wyróżnić możemy kilka typów glin, w zależności od je...