Sprzęt elektryczny lub elektroniczny składa się z kilku modułów elektronicznych, w których zawarte są m.in. ołów, rtęć, kadm i chrom, czyli najgroźniejsze dla ludzi i środowiska pierwiastki. Stąd też dyrektywa RoHS zakazuje stosowania po 1 lipca 2006 r. tych metali ciężkich w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Większość urządzeń zasilanych prądem składa się z podstawowych komponentów, takich jak podzespoły mechaniczne, obudowy oraz elementy usztywniające z tworzyw sztucznych, płytki drukowane i elementy elektroniczne, kable oraz przewody w izolacji, akumulatory i baterie, wyłączniki (w tym rtęciowe), wyświetlacze tradycyjne i ciekłokrystaliczne, urządzenia rejestrujące, lampy i żarówki oraz kondensatory, przekaźniki, czujniki i styczniki.
Dyrektywa 2002/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 stycznia 2003 r. na temat ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w wyposażeniu elektrycznym i elektronicznym (RoHS), zakazuje stosowania ołowiu, rtęci, kadmu i chromu(VI) po 1 lipca 2006 r. w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Ołów
Szczególne własności ołowiu, takie jak plastyczność czy niska temperatura topnienia, spowodowały, że zaróno ten pierwiastek, jak i jego związki są często stosowane w różnych procesach przemysłowych, w tym przy produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ołów jest powszechnie...