Budynki Pełne Energii
O zaletach budownictwa niskoenergetycznego i inteligentnego zarządzania budynkiem, a także o funkcjonalności urządzeń przeznaczonych do wykorzystania odnawialnych źródeł energii rozmawiano podczas pierwszej konferencji naukowej Klastra Technologii Niskoenergetycznych (KTN) pt. ?Budynki Pełne Energii ? budownictwo niskoenergetyczne?.
Konferencja naukowa połączona z wystawą branżową odnawialnych źródeł energii i budownictwa niskoenergetycznego odbyła się 22 maja br. w konińskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Morzysławiu.
Otwarcia konferencji dokonał prof. nadzw. dr hab. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie. Jako pierwszy tematykę budownictwa niskoenergetycznego w kontekście uregulowań prawnych i kierunków rozwoju poruszył dr inż. Szymon Firląg, który na co dzień zajmuje się energooszczędnością w Fundacji Poszanowania Energii i Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Słuchacze dowiedzieli się, czym jest budownictwo energooszczędne, jakie dopłaty do niego przewiduje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz jakie obowiązki w zakresie budownictwa zeroenergetycznego nakładają na nas w najbliższych latach dyrektywy unijne.
Kolejny prelegent, prof. nadzw. dr inż. arch. Krzysztof Borowski, mówił o potrzebie uwzględniania w otaczającym nas środowisku rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych, o projektach architektonicznych i planowaniu przestrzeni, uwzględniającym technologie niskoenergetyczne. Zmiany w mentalności ogółu społeczeństwa powinniśmy zacząć od nas samych, uświadamiając sobie, jakie rezultaty ekonomiczne i ekologiczne mogą zapewnić rozwiązania energooszczędne.
Budownictwo niskoenergetyczne to nie tylko kwestie formalne, uregulowania prawne czy też rozwiązania energooszczędne w planowaniu architektonicznym, ale również odnawialne źródła energii. Temat zastosowania OZE w budynkach niskoenergetycznych, przedstawiony przez dra inż. Piotr Kolasa, wywołał ogromne zainteresowanie oraz wiele pytań z zakresu funkcjonalności i użyteczności pompy ciepła, kolektorów słonecznych, turbiny wiatrowej, ogniw fotowoltaicznych czy też wentylacji z rekuperacją w budynkach.
W oszczędzaniu energii niebagatelne znaczenie ma również system inteligentnego zarządzania budynkiem, który na przykładzie Laboratorium SKNXiOEEI Politechniki Poznańskiej i zastosowanych tam energooszczędnych algorytmów sterowania instalacjami przedstawiła prof. dr hab. inż. Aniela Kamińska-Benmechernene.
Wydarzenie uświetniła wystawa zdjęć Anny Kędziory pt. ?Energia tkwi w budynkach?, przedstawiająca fotografie budynku niskoenergetycznego Centrum Transferu Technologii NUVARRO.
(ml)