Ocena cyklu życia LCA (ang. Life Cycle Assessment) jest stosunkowo nową metodą zarządzania środowiskowego.

Metoda ta pozwala na identyfikację najważniejszych aspektów środowiskowych oraz ocenę ich wpływu na środowisko w całym cyklu życia danego wyrobu (tzn. od kołyski do grobu), począwszy od pozyskania surowców, przez proces produkcyjny, użytkowanie, aż do końcowego zagospodarowania odpadów.

W świetle zobowiązań, jakie nakłada na kraje członkowskie Unia Europejska, dotyczących minimalizacji wpływu na środowisko energetyki oraz przemysłu paliwowego, metoda LCA wychodzi naprzeciw tym wymogom i jest użytecznym narzędziem w ich realizacji. Zastosowanie metody LCA w energetyce oraz sektorze paliw pozwala na uświadomienie i wskazanie współzależności między działalnością człowieka a jej konsekwencjami dla środowiska naturalnego. Stanowi również ważne źródło informacji w procesie podejmowania decyzji mających na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu wytwarzania paliw na środowisko przyrodnicze, a co za tym idzie ? na poprawę jego stanu.

W niniejszej publikacji przedstawiona została analiza LCA wytarzania biogazu na drodze procesów WtE wraz z kalkulacją emisji gazów cieplarnianych, co stanowi podstawę określenia wpływu na środowisko rozważanej technologii. Do analizy LCA została wybrana jedna z krajowych biogazowni rolniczych. Podstawą wyboru była dostępność substratów odpadowych (w pobliżu znajdują się gorzelnia oraz c...