W ostatnim czasie pojawiają się różne pomysły na zwiększenie aktywności w lokalnych społecznościach. Celowi temu służy umożliwienie realizacji przez samorządy lokalne zadań w przestrzeni publicznej bezpośrednio wskazywanych przez mieszkańców. Zamierzenia te mogą oczywiści obejmować również zróżnicowane formy zagospodarowania zieleni.

 

Na tej podstawie m.in. zakładane są ogrody na terenach, które miasto użycza ludziom, ponieważ stanowią one nieużytki bądź obszary o nieuregulowanym stanie prawnym. Niestety, później może wynikać z tego sporo problemów związanych z ich innym niż pierwotnie zakładano sposobem zagospodarowania. Zmienia się bowiem ich funkcja, przeznaczenie (np. w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy) albo też odnajdują się właściciele, których stan prawny nie był dotychczas uregulowany.

Szczególna forma współpracy

Dlatego nie kwestionując celowości uaktywnienia społeczności lokalnych w procesie wydatkowania funduszy publicznych, należy pamiętać o tym, że powinno się to odbywać po pierwsze w określonych ramach, tak aby wybierane do realizacji zadania były jak najmniej kontrowersyjne i służyły zaspokojeniu rzeczywistych potrzeb członków konkretnej społeczności, po drugie zaś po wyborze do realizacji konkretnego zadania należy zadbać o to, aby zakres jego realizacji oraz sposób funkcjonowania nie budziły wątpliwości.

Te pierwsze w pr...