Kwiaty, warzywa, owoce, drzewa, krzewy oraz ludzie potrafiący nie tylko się nimi zachwycać, ale przede wszystkim zajmować, dbać o nie i je pielęgnować ? to chyba najlepsza definicja ogrodów społecznościowych. Miejsc, w których równie ważnym czynnikiem co otaczająca zieleń, jest atmosfera.

Społecznościowe ogrody powstają w wielu nietypowych miejscach. Tworzone są w ramach współpracy ludzi zrzeszonych w organizacjach pozarządowych, często ich inicjatorami są grupy nieformalne. To właśnie ich członkowie dostrzegają marnujący się kawałek osiedlowej ziemi, zachwaszczony czy nawet zaśmiecony teren traktowany jako nieużytek. Objęcie nad nim swego rodzaju patronatu powoduje, że zaniedbana przestrzeń przechodzi metamorfozę i staje się miejscem odpoczynku oraz rekreacji dla lokalnej społeczności, a dla wielu ludzi także sposobem na realizację pasji, kontaktu z przyrodą, a przede wszystkim ? ze współmieszkańcami.

Sąsiedzka integracja

Coraz popularniejsze w Polsce ogrody społecznościowe to również szansa na integrację sąsiedzką, międzypokoleniową czy nawet szerzej ? społeczną i kulturową. Ogrody takie stają się bowiem miejscem spotkań, zabawy, rodzinnych uroczystości czy kulturalnych wydarzeń. Często towarzyszy im społeczna dyskusja na najważniejsze tematy dla lokalnego środowiska. Konieczność remontu chodnika, budowy nowej drogi, posadzenia krzewów lub drzew ? tematy te poruszane są najczęściej właśnie w takich lokaln...