Udział lokalnej społeczności w kształtowaniu terenów zieleni jest niezwykle cenny dla przeprowadzenia procesu projektowego i uniknięcia konfliktów w przyszłości. Jest jednak także wyzwaniem dla architektów krajobrazu, od których wymaga się coraz szerszej wiedzy i umiejętności w poszukiwaniu rozwiązań kompromisowych o szerokim spektrum pozytywnego oddziaływania.

Korzystanie z innowacyjnych narzędzi i wdrażanie nowatorskich metod w kształtowaniu przestrzeni miejskich to podstawa działań pracowni projektowych odnoszących sukcesy. Dzięki takiemu podejściu i zaangażowaniu szerokiego grona specjalistów, władz miejskich i społeczności lokalnych wiele terenów zieleni ma nie tylko szansę zaistnieć, ale stać się miejscami atrakcyjnymi, realizowanymi poprzez dostosowanie ich nie tylko do ograniczeń i możliwości przestrzenno-funkcjonalnych czy przyrodniczych danego obszaru, ale przede wszystkim zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami społecznymi.

Projektowanie partycypacyjne

Projektowanie partycypacyjne jest współcześnie jednym z promowanych i jednocześnie coraz bardziej pożądanych podejść przynoszących dobre rezultaty w kształtowaniu przestrzeni publicznych miast, w tym terenów zieleni. Polega na wykorzystaniu w szerokim zakresie wiedzy potencjalnych użytkowników danego miejsca. Oparte jest o następujące po sobie etapy, w ramach których społeczne konsultacje stanowią podstawę podejmowanych kierunków działań i decyzji. Je...