W pierwszej części artykułu omówiono ogólne zagadnienia związane z problematyką celów środowiskowych i zasad ochrony wód, które wynikały ze zmian polskiego prawa, wprowadzonych na podstawie Ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw1.
Zwykle jest tak, że po wprowadzeniu wielu zmian w prawie, zmienione lub nieco zmodyfikowane zostają równocześnie cele i zasady, które stanowią jego podstawę obowiązywania.
Cele środowiskowe i zasady ochrony wód są tylko jednym z elementów systemu prawa wodnego, a ich zmiana powoduje najczęściej przekształcenie pozostałych części składowych systemu, w tym również jego instytucji prawnych, odwołujących się do nich. Implikuje to także dalsze przemiany, w szczególności w sposobach reglamentacji korzystania z zasobów wodnych. Modyfikacja lub zmiana taka może dotyczyć zwłaszcza treści przepisów tworzących instytucję prawną celów środowiskowych i zasad ochrony wód.
W drugiej części artykułu skoncentrowano się na bardziej szczegółowym przedstawieniu problematyki z tym związanej. Trzecia część poświęcona będzie ograniczeniom i zakazom wynikającym z realizacji celów środowiskowych i zasad ochrony wód.
 
Wielość celów
Cele i zasady w Prawie wodnym są identyfikowane z c...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?