Zgodnie z art. 7 ust 1 pkt 3 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 3 ust 1 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej
z zakresu wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych (czyli zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków) jest zadaniem własnym gminy.
Oznacza to, iż gmina jest odpowiedzialna za stworzenie warunków, w których przedmiotowe zadanie jest wykonywane w sposób prawidłowy, czyli (odwołując się do treści art. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) zapewniona jest ciągłości dostaw wody o odpowiedniej jakości, niezawodne odprowadzanie i oczyszczanie ścieków przy poszanowaniu zasady ochrony interesów odbiorców usług, a także z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów.
Ustawa o samorządzie gminnym w art. 9 wskazuje, iż w celu wykonywania swych zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi. Przepisy wskazanej ustawy (art. 64 i 74) przewidują również dwie publicznoprawne formy wspólnej realizacji przez gminy ich zadań, jakimi są związek międzygminny i porozumienie międzygminne.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?