Sieć monitoringu jest kluczowym elementem systemu zarządzania zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków. W obu przypadkach prawidłowo zaprojektowany i wdrożony monitoring znacząco podnosi niezawodność systemu i zabezpiecza eksploatatora przed niespodziankami wynikającymi np. z awarii.
Monitoring warunków panujących w kanalizacji powiązany jest z dwoma głównymi zadaniami realizowanymi przez jednostki zarządzające pracą systemów odprowadzania ścieków. Najczęściej dane można wykorzystywać do bieżącej eksploatacji systemu, sterowania zamknięciami kanałowymi lub pompowniami. Druga możliwość wiąże się z użyciem danych do budowy modeli symulacyjnych, umożliwiających opracowywanie krótkoterminowych prognoz stanu sieci w warunkach typowych, awaryjnych lub uwzględniających rozbudowę systemu czy podłączenie dodatkowych źródeł ścieków. Pobocznym, choć nie mniej istotnym rezultatem, może być obserwacja zmienności stanu kanałów, na przykład tempa i skali przyrostu ilości osadów gromadzonych w kanałach.
Do podstawowych celów typowego systemu monitoringu można zaliczyć: bieżącą eksploatację systemu; wykorzystanie danych obserwowanych do budowy modeli symulacyjnych; rejestrację częstotliwości działania przelewów burzowych; planowanie rozbudowy systemu; planowanie podłączenia dodatkowych źródeł ścieków; obserwację zmienności stanu kanałów (tempo i...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?