Cenne surowce i energia w odpadzie

Po pierwsze zapobiegaj, po drugie poddawaj recyklingowi, po trzecie nie marnotraw, wykorzystując wszystko. Gdy będziemy działać zgodnie z tymi prostymi zasadami, powstające odpady nie będą problemem, a surowcem napędzającym innowacyjne podejście do projektowania i produkcji oraz zamykania obiegów.

To tyle z teorii, gdyż praktyka pokazuje stale rosnący konsumpcjonizm ? z rosnącą ilością wytwarzanych odpadów. Według danych GUS, w 2018 r. wytworzono 115,3 mln ton odpadów. Głównym źródłem ich wytwarzania były przedsiębiorstwa zaliczane do sekcji: górnictwo i wydobywanie (53,2% ogólnej ilości wytworzonych odpadów innych niż komunalne), przetwórstwo przemysłowe (22,6%) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (15,9%). Natomiast zebrano 12,5 mln ton odpadów komunalnych, z czego selektywnie 3,6 mln ton. Ich udział w ogólnej masie zebranych odpadów komunalnych od 2003 r. sukcesywnie rośnie, osiągając w 2018 r. poziom 28,9%. Około 49% odpadów poprodukcyjnych nadal jednak trafiało na składowiska zamiast podlegać procesom odzysku i ponownego wykorzystania. W przypadku odpadów komunalnych recyklingowi poddano ok. 26% z nich, natomiast ok. 42% przeznaczono do składowania.

Według danych UE, w Europie mniej niż jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych trafia do recyklingu. Mimo że poczyniono ogromne postępy w efektywnym gospodarowania zasobam...