Współcześnie certyfikacja jest powszechna i znana we wszystkich dziedzinach gospodarki. Jest ona wymagana prawem krajowym lub europejskim, może być również dobrowolna.

Udzielenie certyfikatu danej organizacji jest potwierdzeniem wdrożenia przez nią działań będących zgodnymi z określonymi kryteriami, w tym przepisami prawa, normami jakościowymi i najlepszymi praktykami w danej dziedzinie. Uzyskanie certyfikatu jest uwiarygodnieniem organizacji i wzmocnieniem jej pozycji na rynku, a także sposobem na odróżnienie się od konkurencji. Wymaganiem stawianym przez systemy certyfikacji jest prowadzenie działań zgodnie z kryteriami, a także stałe doskonalenie się organizacji. Systemy certyfikacji również funkcjonują w obszarze biomasy. Ich wymagania dotyczą zarówno jej jakości, jak i zgodności z przepisami prawa.

Jakość nade wszystko!

W celu realizacji założeń tworzenia wspólnego rynku dla wyrobów w Unii Europejskiej i swobody ich przepływu konieczne było stworzenie wspólnych wymagań jakościowych, które by obowiązywały we wszystkich krajach Wspólnoty. W tym celu powołano europejskie komitety techniczne, które prowadzą prace nad standaryzacją wymagań jakościowych w poszczególnych zakresach. Prace nad ujednoliceniem wymagań dla biomasy stałej rozpoczęto w 2000 roku. Powołano wówczas Komitet Techniczny CEN/TC 335 Solid Biofuels, który pracuje do dnia dzisiejszego w ramach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego. Jego za...