Liczne parametry mniej lub bardziej ściśle związane z energetyką na przestrzeni lat zmieniły swoją wartość. Podobnie sytuacja ma się w przypadku emisji dwutlenku węgla.

Jest to kwestia, o której jeszcze do niedawna było bardzo głośno. Jest to też jeden z filarów głębszego problemu, jakim jest niewątpliwie globalne ocieplenie klimatu. Wszystkie kwestie związane z CO2 silnie uderzają w Polskę z uwagi na oparcie energetyki krajowej w przeważającej mierze na węglu kamiennym i brunatnym. Artykuł ma za zadanie ukazać zmiany w światowych emisjach CO2.

Wymagane prawem

Tabela pierwsza zawiera zestawienie wartości emisji dwutlenku węgla w okresie od roku 1971 do 2014 dla trzynastu największych gospodarek światowych oraz Polski. 
Z tabeli pierwszej wywnioskować można, iż wraz z biegiem lat w przypadku wielu państw następuje powolny spadek wielkości analizowanego parametru. Wpływ na to miał na pewno przyjęty ostatecznie w roku 2005 Protokół z Kioto. Nie wszystkie państwa zaakceptowały jednak jego postanowienia, 
a były też takie, które po pewnym czasie odstąpiły od respektowania przyjętych wytycznych. W jego wdrożeniu uczestniczą już tylko kraje europejskie. Szczególnie źle sytuacja wygląda w przypadku Chin, czyli głównego światowego emitenta. Wraz z rozwojem gospodarczym radykalnie wzrasta tam wielkość uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych. Wzrost emisji widać...