Proces certyfikacji przyłączy w Niemczech dotyczy ok. 300 nowo powstających co roku parków wiatrowych i ponad 500 dużych instalacji PV.

W związku z pracami nad ujednoliconymi wymogami sieciowymi ?Network Code Requirements for Grid Connection Applicable to all Generators? (NC RfG)1, prowadzonymi przez Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Systemów Sieciowych (ENSO-E), podobne regulacje będą w przyszłości obowiązywać w całej Unii Europejskiej.

Do początku 2013 r. przyłączono w Niemczech ponad 31 GW czerpanych z wiatru i ponad 30 GW pochodzących z ogniw fotowoltaicznych. Tak znaczący przyrost mocy ze źródeł odnawialnych pozwolił Niemcom cieszyć się w ostatnich latach mianem jednego ze światowych liderów na tym rynku.

Wraz z rosnącym udziałem źródeł odnawialnych, z definicji małych i rozproszonych, na znaczeniu wyraźnie zyskały kwestie równoważenia zapotrzebowania na energię z jej produkcją, radzenia sobie ze zwarciami w sieci czy uruchamiania odcinka sieci po awarii. W pionierskich czasach prac nad OZE operatorzy sieciowi, którzy zgodzili się na przyłączenie np. turbiny wiatrowej, żądali w razie zwarcia w sieci natychmiastowego odłączenia generatora. Technologia konwersji energii z wykorzystaniem elementów półprzewodnikowych, rozwinięta w ciągu ostatnich lat na potrzeby generacji z OZE i powszechnie stosowana w konwerterach turbin wiatrowych i falownikach parków fotowoltaicznych, daje zupełnie nowe możliwości i pozw...