Certyfikaty opraw oświetleniowych przy udzielaniu zamówienia
Zakwalifikowanie szeregu inwestycji na listę tych dofinansowanych z Programu Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę” daje uzasadnione podstawy do uznania, że 2024 rok przebiegnie pod znakiem postępowań o udzielenie zamówień publicznych, których przedmiotem będzie modernizacja infrastruktury oświetleniowej.
Zważając na powyższe, zasadne jest poruszenie wybranych kwestii dotyczących wspomnianych postępowań, w tym związanych z certyfikatami ENEC, które niewątpliwie w przestrzeni samorządowej będą wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki.
Certyfikaty ENEC oraz ENEC+
Wyroby elektryczne, w tym oprawy oświetleniowe, mogą być opatrzone różnymi znakami oraz posiadać różnorodne certyfikaty. Najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym jest znak CE, który potwierdza, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Oznakowanie jest wymagane w przypadku wyrobów wyprodukowanych na całym świecie, które następnie są sprzedawane w UE. Oznakowanie CE jest obowiązkowe tylko w przypadku produktów objętych unijnymi specyfikacjami zawierającymi wymóg zamieszczania oznakowania CE.
Certyfikat ENEC, odmiennie niż CE, nie jest obligatoryjny, a nadto nie opiera się na samooz...