Prezentujemy kolejny artykuł z zapoczątkowanego w styczniowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego” cyklu, dotyczącego problemów oczyszczania wody i ścieków. Jest on przygotowany we współpracy z firmą Kemipol. Czekamy na pytania związane z procesami chemicznego oczyszczania ścieków i wody.
(red.)



1 kwietnia 2001 r. w godzinach przedpołudniowych w Zakładach Azotowych w Tarnowie – Mościcach „odstawiano” jednostkę półspalania metanu. W czasie rutynowych czynności opróżniania instalacji i przygotowania jej do postoju pękł rurociąg tzw. ługu arsenowo-potasowego w kanale podziemnym. Wyciek dostrzeżono, gdy część substancji pozostających w instalacji został uwolniona do kanalizacji ściekowej.

W Tarnowskiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków, do której trafiają ścieki z Zakładów Azotowych, proces biologicznego oczyszczania ścieków odbywa się w klasycznym układzie A/O, z głębokim oczyszczaniem od związków azotu. Redukcja fosforu odbywała się w 2001 r. przede wszystkim metodą chemiczną w układzie symultanicznym, z wykorzystaniem PIX-u dozowanego do rozdzielacza przed osadnikami końcowymi. Dawka PIX-u w ilości 30 – 50 g/m3 ścieków wystarczała do osiągnięcia stabilnego poziomu fosforu na wylocie oczyszczalni na poziomie poniżej 1,5 mg P/l.
Gwałtowny zrzut ścieków zawierających związki arsenu trwał 1 – 2 godziny. Próbka średniodobowa pobrana ze strumienia ścieków z Zakładów Azotowych wykazała stężenie ok...