Sejm 25 lutego br. uchwalił ustawę o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, która ma podstawowe znaczenie z punktu widzenia kontroli chemikaliów. Ponadto spowodowała zmiany w wielu krajowych aktach prawnych, a m.in. w Prawie ochrony środowiska, Prawie farmaceutycznym czy też ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
W Polsce sprawy dotyczące chemikaliów zostały powierzone resortowi zdrowia, co jest rzadkim w Europie, ale spotykanym umiejscowieniem (tak też jest np. w Słowenii).
Problematyka reglamentacji substancji chemicznych i ich mieszanin jest zagadnieniem zasadniczo administracyjno-prawnym, chociaż, jak wynika z samej treści ustawy, także regulowanym przez prawo karne. Stanowi ona pogranicze różnych działów administracyjnego prawa materialnego: sanitarnego, środowiskowego oraz ochrony zdrowia. Zarazem ustawa zawiera regulacje o charakterze prawno-ustrojowym.
 
Transpozycja prawa unijnego  
Ustawa z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach1 została opracowana w związku z obowiązkiem włączenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i  mieszanin, zmieniającego i uchylającego dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającego...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?