Od stycznia br. obowiązują nowe wzory dokumentów, na podstawie których należy sporządzić roczne zestawienie danych o odpadach. Niestety, wiele podmiotów nadal ma problemy ze zidentyfikowaniem siebie jako wytwórcy czy posiadacza odpadów i jest przekonanych, że prowadzenie ewidencji i złożenie rocznego sprawozdania ich nie dotyczy.
Tymczasem obowiązek taki mają osoby fizyczne, małe firmy i duże przedsiębiorstwa. Postępowanie z odpadami regulowane jest przez wiele przepisów prawnych, które dotyczą zarówno przysłowiowego Kowalskiego, jak i przedsiębiorstwa czy jednostki organizacyjnej, ale wobec podmiotów prowadzących działalność gospodarczą są one bardziej restrykcyjne. Podstawowym aktem prawnym określającym zasady gospodarowania odpadami jest Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach1. W myśl tych przepisów posiadacz odpadów, czyli ten, kto faktycznie nimi włada (z wyłączeniem transportującego odpady), zobligowany jest do prowadzenia jakościowej i ilościowej ewidencji odpadów, zgodnie z określonym prawnie katalogiem odpadów, uwzględniającym także odpady niebezpieczne oraz sporządzania na podstawie prowadzonej ewidencji zbiorczych zestawień danych.
 
Ewidencja odpadowa
Sposób prowadzenia ewidencji odpadów jest ściśle regulowany prawnie i nie w każdym przypadku taki sam. Podstawowe dokume...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?