Chińskie miasta chcą współpracować z samorządami w Polsce
Chińskie miasta chcą współpracować z samorządami w Polsce
Miasta z Chin szukają miast partnerskich w Polsce. Jak dotąd, współpraca na tym polu była sporadyczna. Jednak nawet nieliczne przykłady pokazują, że istnieje spory potencjał do obustronnych przedsięwzięć.
Dla polskich partnerów kluczowa jest gospodarka ? podobnie zresztą jak dla chińskich kooperantów. Jednak czy w relacjach ogromnych Chin, gdzie nawet niewielkie regiony są większe obszarowo i ludnościowo od całej Polski, a miasta większe od największych województw, nasz kraj ma szansę stać się partnerem? Samorządy z Polski i ich pierwsi chińscy partnerzy udowadniają, że tak.
Dobry prognostyk z województwa łódzkiego
Współpracy z samorządami w Polsce szuka wiele miast i regionów z Państwa Środka. To choćby ośrodki w regionie Chengdu w zachodnich Chinach, który stanowi centrum gospodarczo-handlowe, a ze względu na swoje położenie geograficzne jest także sercem regionalnej komunikacji i transportu, ze znakomicie rozwiniętym przemysłem elektronicznym, maszynowym, chemicznym, drzewnym, mineralnym, lekkim, spożywczym i metalurgicznym.
Chengdu współpracuje obecnie z Łodzią i województwem łódzkim, gdzie powstaje jedna ze ?stacji? tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Przez Łódź prowadzi droga kolejowa ? towary wyjeżdżają z Łodzi raz w tygodniu i są transportowane do Chin przez Białoruś, Rosję oraz Kazachstan. Już dziś wiadomo, że...