Chirurgia drzew w dzisiejszej arborystyce
Chirurgia drzew jest ważnym działem arborystyki. Co do tego zgodni są specjaliści z branży pielęgnacji drzew. Wśród prelegentów podczas XII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, oprócz mnie, pogląd ten podzielili zarówno Zbigniew Chachulski, jak i Edyta Rosłon-Szeryńska. Wielu arborystów będzie, niestety, usilnie odrzucać fakt przynależności zbalansowanej chirurgii drzew do arborystyki, zaprzeczając korzyściom, jakie ona niesie, oraz klasyfikować niektóre metody pielęgnacji drzew w rozłączności z terminem chirurgii lub określać ją jako dziedzinę wymierającą.
Tymczasem metody chirurgiczne stosowane z umiarem mogą wydajnie wspomagać procesy regeneracji drzew po uszkodzeniach i zapobiegać powstawaniu kolejnych. Nie stosujmy więc terminów ?chirurgia drzew? i ?arborystyka? zamiennie, ale włączmy to pierwsze pod drugie. Skorzystajmy z wiedzy i doświadczenia polskich drzewoznawców zrzeszonych w różnych organizacjach, wypracowując wspólny model działania.
Z korzyścią dla drzew
Istnieje wiele technik polegających na ingerencji w tkanki drzew, które im nie szkodzą, a poprzez długofalowe działanie zapewniają zwiększenie żywotności, stabilności i bezpieczeństwa. Doskonałym przykładem są zapomniane dziś szczepienia mostowe. Efekt ich stosowania nie przekłada się od razu na zwiększenie witalności i jest może mało spektakularny, ale na przestrzeni lat daje wymierne korzyści w postaci choćby sztucznie utworzonych kolumn przewodzą...