W ramach III Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej, poświęconej „Metodom zagospodarowania osadów ściekowych”, jej organizator – firma Abrys, zaprosił zainteresowanych tą tematyką do Chorzowa. W eleganckiej oprawie hotelu Arsenal Palace przez dwa dni (13-14.02.2012 r.) ponad 100 uczestników dyskutowało o gospodarce osadowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Andrzej Kotala, prezydent miasta Chorzowa, natomiast opiekunem naukowym konferencji był prof. dr hab. inż. January Bień. Konferencję podzielono na cztery sesje tematyczne, w ramach których omawiano: strategie rozwoju zagospodarowania osadów ściekowych, wykorzystanie energii słonecznej w procesie suszenia osadów; zagadnienie osadów ściekowych jako źródła biogazu oraz możliwości ich rolniczego wykorzystania.
Chorzowskie spotkanie ekspertów gospodarowania osadami ściekowymi dowiodło, jak bardzo zmieniło się podejście do tego tematu na przestrzeni ostatnich lat. Nie jest to już problem marginalny, pomijany, czy wręcz spychany. Okazuje się nawet, że obecnie traktowany on jest na równi z oczyszczaniem ścieków. Zmiana podejścia wynika z faktu, że dostrzeżono konieczność pilnego uregulowania kwestii zagospodarowania osadów. Stąd obecność tego tematu w KPOŚK, obowiązujących aktach prawnych, czy poświęcenia mu uwagi w KPGO.
Atutem konferencji, oprócz zgromadzenia w jednym miejscu znawców tematu i znakomitych gości, był bez wątpienia wyjazd techniczny. Tym razem uczestnicy mogli zobaczyć suszarnie osadów ściekowych, ilustrujące wykłady. Zwiedzano biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię ścieków Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Myszkowie, a przede wszystkim jej suszarnię solarną. Następnie udano się do Rudy Śląskiej, by zakończyć konferencję zwiedzaniem suszarni osadów ściekowych na terenie oczyszczalni ścieków „Orzegów”.
 

Anna Lembicz