Cięcie pomaga rosnąć
Drzewa wykopane z gruntu tracą część korzeni, to oczywiste. Dzieje się tak nawet pomimo wieloletnich zabiegów szkółkowania, które mają na celu zagęszczenie systemu korzeniowego blisko nasady pnia. Wykopanie drzew zaburza balans pomiędzy systemem korzeniowym ? jego zdolnością do pobierania wody i składników odżywczych z gruntu a koroną drzewa. Dzięki umiejętnemu i świadomemu cięciu koron drzew możemy przywrócić ten balans i uchronić przesadzone drzewo przed skutkami niedoboru wody.
Mniej znaczy więcej
Gałęzie przyciętej korony drzewa odrastają bardzo szybko. Już pod koniec pierwszego sezonu wegetacyjnego (drzewa z gruntu sadzimy pomiędzy jesienią a zimą) gałęzie mają już tę samą długość i grubość co przed cięciem, zdrowszy wygląd niż te pozostawione same sobie. Badania stanu takich drzew były przez wiele lat przeprowadzane w szkółce. Sadzono np. równoległe rzędy drzew przyciętych i nieruszanych po posadzeniu. Po trzech latach notowano znacznie lepszy pokrój i zagęszczenie korony, a także szybszy wzrost i pogrubianie się pnia ? co w produkcji szkółkarskiej jest niezwykle istotnym czynnikiem. Wynika z tego, że przycinanie korony po przesadzeniu jest zabiegiem nie tylko sprzyjającym kondycji drzewa, ale często wręcz niezbędnym dla jego zdrowia.
Lepiej zapobiegać
Wciąż mało wykonawców przycina korony drzew po posadzeniu. Dlaczego? Jest kilka powodów. Często jest to po prostu brak wiedzy, a zazwyczaj oszczędność cz...