W połowie listopada zakończyły się konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Energii, w którym sformułowano szczegółowe regulacje związane z obowiązkiem zakupu i przyłączenia ciepła z odnawialnych źródeł energii do sieci ciepłowniczych. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zwróciła uwagę na zapisy, które mogą spowodować wzrost cen ciepła systemowego, negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne, a także zahamować rozwój wysokosprawnej kogeneracji.

Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku i warunków technicznych zakupu ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz warunków przyłączania instalacji do sieci jest realizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego 2015 r.
Na mocy tego dokumentu przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją ciepła systemowego ma obowiązek przyłączenia do sieci instalacji OZE oraz zakupu ciepła wytworzonego z tej instalacji bez uwzględnienia warunków ekonomicznych przyłączenia. W rezultacie przedsiębiorstwo może zostać zmuszone do zakupu każdej ilości ciepła po niczym nieograniczonej cenie. Dlaczego?
 

Zagrożenie podwyżką cen
Rozliczenie za zakup ciepła z takiej instalacji ma odbywać się na podstawie taryfy wytwórcy ciepła z instalacji, zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Wytwórca ma stosować zasady ogólne kalkulacji cen ciepła, określone w ustawie Prawo energetyczne, które uwzględniają uzasadnione koszty wyt...