Ciepło odpadowe z procesu schładzania mleka stanowi istotne i cenne źródło energii cieplnej w bilansie energetycznym gospodarstw rolniczych, w których prowadzi się hodowlę bydła mlecznego.

Na krajowym rynku od wielu już lat dostępne są systemy umożliwiające odzysk energii cieplnej odbieranej od chłodzonego mleka. Tak otrzymaną energię wykorzystuje się następnie do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), którą, w zależności od jej ilości i potrzeb, użytkowaną do celów produkcyjnych w oborze i/lub w gospodarstwie domowym.
O ile systemy do odzysku ciepła z mleka w celu przygotowania c.w.u. są znane
i wykorzystywane w polskim rolnictwie, o tyle w żadnej dostępnej literaturze naukowej ani branżowej nie znaleziono szerszych informacji na temat stosowania ciepła odpadowego ze schładzania mleka do ogrzewania pomieszczeń. Jednakże od czasu do czasu w niektórych artykułach prasowych pojawiają się lakoniczne informacje o duńskiej wyspie Samsø, gdzie wykorzystuje się tego rodzaju ciepło odpadowe w celach grzewczych. Dlatego autorzy artykułu zainspirowani tymi doniesieniami prasowymi opracowali własną koncepcję zagospodarowania ciepła odpadowego z procesu schładzania mleka jako alternatywnego źródła energii do ogrzewania wiejskiego budynku mieszkalnego.
 
Metodyka i obliczenia
Ilość ciepła możliwą do pozyskania z procesu schładzania mleka od te...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?