Ciepło systemowe jako skuteczne narzędzie do likwidacji niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza
Niska emisja to emisja szkodliwych pyłów i gazów ze źródeł (emitorów) nisko położonych. Jednym ze sposobów jej ograniczania może być ciepło systemowe pochodzące z zawodowych ciepłowni i elektrociepłowni.
W tym przypadku emitory nisko położone to kominy i inne źródła emisji znajdujące się na wysokości nie większej niż tzw. wysokość graniczna (hgr). Przeważnie niskie emitory spalin znajdują się na wysokości do 10 metrów (rys. 1) od poziomu gruntu. Zanieczyszczenia wprowadzane do powietrza na tej wysokości gromadzą się wokół źródła emisji, wyrządzając lokalne szkody (zazwyczaj są to miejsca zwartej zabudowy mieszkalnej). Mają one postać gazową lub stałą (pył) i kumulują się w najbliższym otoczeniu źródła emisji. Podstawowymi i najbardziej szkodliwymi zanieczyszczeniami emitowanymi w ramach niskiej emisji są tzw. pyły zawieszone (tj. PM2,5, PM10, TSP) oraz rakotwórczy bezno(a)piren.
Negatywny wpływ na otoczenie
Zanieczyszczenia te mają bezpośredni i negatywny wpływ na środowisko oraz stan zdrowia ludzi. Głównym źródłem niskiej emisji są kotłownie lub inne źródła ciepła (np. piece) na paliwa stałe zainstalowane w gospodarstwach domowych, transport drogowy oraz małe i średnie zakłady przemysłowe. Aktualnie w trakcie sezonu grzewczego ponad 97% Polaków narażonych jest na duże lub bardzo duże przekroczenia stężeń substancji szkodliwych w powietrzu, spowodowane niską emi...