Ciepło z pelet i energia z biogazu
Wypracowanie uniwersalnej dla wszystkich rodzajów bioenergii (stałej, ciekłej i gazowej) metodologii, pozwalającej na kompleksową ocenę aspektów zrównoważenia ich rozwoju, jest celem projektu Inteligentnej Energii dla Europy ? BIOTEAM.
Analizy prowadzone są dla pełnych łańcuchów pozyskiwania, przekształcania i ostatecznego wykorzystania biomasy w postaci stałej, ciekłej i gazowej. Równolegle prowadzona jest ocena instrumentów polityki, mających wpływ na różne grupy uczestników rynku bioenergii działających w ramach wybranych łańcuchów dostaw.
W artykule zawartym w ?Czystej Energii? 6/2014 przedstawiono przyjęte zasady oceny zrównoważoności sześciu ścieżek biomasy występujących w Polsce (po dwie ścieżki dla biomasy stałej, ciepłej i gazowej) oraz przyjęte środowiskowe, ekonomiczne i społeczne kryteria ważne dla oceny zrównoważonego wykorzystania biomasy. Wyniki są odnoszone do danych referencyjnych dla ścieżek wykorzystujących paliwa kopalne. Większość wskaźników podlega ocenie wielkościowej, ale niektóre z nich są analizowane jakościowo. Ocena zrównoważoności ścieżek biomasy jest prowadzona w sześciu krajach należących do Unii Europejskiej: Finlandii, Niemczech, Włoszech, Litwie, Holandii i Polsce.
W publikacji przedstawiono wyniki analiz dla dwóch ścieżek wykorzystania biomasy, obejmujących:
- pelety drzewne na potrzeby ogrzewania,
- ciepło i energię elektryczną z biogazu ...