Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła poprawność realizacji inwestycji w budynkach użyteczności publicznej. W raporcie podsumowano kontrole obiektów użyteczności publicznej przeprowadzone z uwzględnieniem 30 przedsięwzięć i 14 beneficjentów w latach 2010-2014.

Przyjęta w 2006 r. przez Unię Europejską dyrektywa 2012/27/UE1 obliguje kraje członkowskie do ograniczenia zużycia energii finalnej przez odbiorców końcowych o 9% w kolejnych dziewięciu latach jej obowiązywania. Jednocześnie zobowiązuje do utworzenia krajowych planów działań efektywności energetycznej (EEAP). W celu osiągnięcia norm, jakie narzuca dyrektywa, w latach 2007-2014 Ministerstwo Gospodarki opracowało trzy plany działań, których priorytetem było zwiększenie efektywności energetycznej sektora publicznego. Aby wypełnić zobowiązania wynikające z EEAP, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował, w drodze konkursu, w formie bezzwrotnej dotacji 296 przedsięwzięć z sektora publicznego. Łączna kwota wsparcia wyniosła 480,3 mln zł. Inwestycje energooszczędne były finansowane m.in. ze środków ze sprzedaży kontrahentom zagranicznym jednostek przyznanej Polsce emisji CO2.

Energia energii nie równa

Samorządy zawyżały dane wyjściowe dotyczące zapotrzebowania na energię przez konkretny budynek, dzięki czemu wykazywały dużo lepsze efekty termomodernizacji niż w rzeczywistości. Jak wynika z raportu, system monito...