Ciepłownictwo filarem energetyki odnawialnej
Według dokumentu określającego postępy Polski we wdrażaniu dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych za lata 2009-2010 dowiadujemy się, że udział źródeł odnawialnych w zużyciu energii w sektorze ciepłownictwa i chłodnictwa wyniósł w 2010 r. 12%, co, biorąc pod uwagę udział OZE w sektorze elektroenergetycznym (6,7%) oraz transporcie (5,9%), jest osiągnięciem co najmniej imponującym.
W 2010 r. za ok. 58% zużycia energii cieplnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych odpowiedzialne były gospodarstwa domowe. Pomijając ten fakt, ilość energii cieplnej wytworzonej z odnawialnych nośników w systemach ciepłowniczych jest co najmniej zastanawiająca.
Rozwój mimo braku wsparcia?
System wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce kładzie największy nacisk na sektor elektroenergetyczny. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, wytwórca odnawialnej energii elektrycznej za każdą wytworzoną MWh otrzymuje tzw. zielony certyfikat, który następnie sprzedaje i realizuje dodatkowy zysk. Ponadto odnawialna energia elektryczna ma zagwarantowaną cenę zbytu.
W przypadku odnawialnej energii cieplnej, cena i skala zakupu ograniczona jest odpowiednio wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz zapotrzebowaniem lokalnego rynku. Restrykcyjne regulacje dotyczące ciepłownictwa, ograniczają zatem stosowanie odnawialnych źródeł energii w scentralizowanych systemach ciepłowniczych.
Pomi...