Tworząc projekt spalarni paliwa alternatywnego w Olsztynie, która ma stanowić element modernizacji systemu ciepłowniczego, od początku postawiono sobie za cel synergię z obszarem gospodarki odpadami. W związku z tym postanowiono wykorzystać frakcję palną odpadów komunalnych. Działania przygotowawcze poprowadzono na kilku równorzędnych polach.

Od wielu już lat trwa w Polsce otwarta debata na temat energetycznego wykorzystania odpadów komunalnych w procesie odzysku zgodnego z hierarchią postępowania z odpadami. Wszyscy nasi unijni sąsiedzi już dawno osiągnęli w tym obszarze bardzo wysoki poziom organizacyjny, odpowiadający z jednej strony uwarunkowaniom lokalnym, z drugiej zaś ? dalekosiężnej strategii krajowej. Dotyczy ona zarówno obszaru gospodarki odpadami, jak i energetyki. W Polsce natomiast, pomimo zgodności co do pryncypiów, wciąż stoimy w miejscu, chociaż potrzeby są coraz bardziej naglące.

Przykład Olsztyna, ze względu na określony zbieg uwarunkowań lokalnych, pozwolił nam bardzo głęboko zdiagnozować temat, rozwiać szereg mitów oraz odkryć faktyczne obszary synergii między gospodarką odpadami i ciepłownictwem. Aby skupić się na korzyściach, warto najpierw ustalić faktyczny potencjał i potrzeby obu obszarów w realiach naszego kraju, konkretnego regionu lub miasta, ponieważ są to istotne dane wyjściowe do podejmowania konkretnych decyzji biznesowych.

Współczesny obraz ciepłownictwa

Jak prezen...