Co dalej z frakcją energetyczną z odpadów?
Kongres ENVICON Environment 2018 przyniósł zapowiedź ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, dotyczącą podjęcia przez Ministerstwo Energii konkretnych działań w sprawie zagospodarowania frakcji energetycznej odpadów w ramach ?ustawy kogeneracyjnej?.
Jako przedstawiciele branży gospodarki odpadami popieraliśmy i apelowaliśmy do władz o ich wdrożenie. Dlatego też niezmiernie cieszy nas fakt, że głos przedsiębiorców został wysłuchany i wyrażamy nadzieję, że dzięki odpowiednim regulacjom prawnym zaproponowanym przez Ministerstwo Energii oraz współpracy z samorządami dojdzie do powstania potrzebnych inwestycji stwarzających możliwość zagospodarowania paliw RDF przy jednoczesnym wykorzystaniu ich energetycznego potencjału.
Jak już niejednokrotnie wspominałem na łamach ?Przeglądu Komunalnego?, produkcja energii z odpadów jest niezbędnym rozwiązaniem dla istniejących w gospodarce odpadami problemów z zagospodarowaniem znacznego strumienia frakcji kalorycznej. Skala problemu w Polsce jest ogromna. Przyczyną tej sytuacji jest brak rynku recyklingu odpadów i mechanizmu finansowania zbiórki odpadów opakowaniowych w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producentów wprowadzających opakowania na rynek. Ubolewamy, że zgłaszany przez Izbę postulat budowy takiego skutecznego systemu nie został jeszcze wdrożony w życie.
Sprzeciw środowisk ekologicznych
Tymczasem produkcja paliw alternatywnych w bliskiej perspe...