Co dalej z osadami?
Problem i potencjał ? tak określają osady ściekowe specjaliści z branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Na organizowaną przez Abrys konferencję ?Metody zagospodarowania osadów ściekowych? do Władysławowa przyjechało prawie 200 ekspertów z Polski i z Europy.
Osady ściekowe stają się coraz istotniejszą kwestią w branży. To skutek przestawienia gospodarki na obieg cyrkularny, w którym odpad staje się towarem, a także rosnących cen energii ? osad ściekowy może być jej źródłem.
Ile ich jest?
Niestety, cały czas nie wiadomo dokładnie, ile ich powstaje. Czy wiarygodne są dane GUS-u, które szacują je na 586 tys. t rocznie, skoro dane dotyczące sposobów ich zagospodarowania sumarycznie podają liczbę o 2/3 mniejszą? ? pytał dr inż. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?, prezes Tarnowskich Wodociągów.
Gdzie jest strategia?
Tak naprawdę branża wod-kan nie doczekała się wciąż postulowanej od lat krajowej strategii postępowania z nimi. W ubiegłym roku opublikowana została co prawda ?Strategia postępowania z komunalnymi osadami ściekowymi?, jednak nie dość, że wyłączyła ona z definicji osadów ściekowych te powstające w przydomowych oczyszczalniach, to również zadania dotyczące inwestycji w zakresie budowy i modernizacji linii osadowych w oczyszczalniach i stosowanych w nich technologii.
Nie wiadomo zatem, do kogo jest ona skierowana ? podkreślali w swoich w...