Co dalej ze stacjami przeładunkowymi?
Ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (z 28 listopada 2014 r., DzU z 2015 r. poz. 87, dalej u.c.p.g.) dokonała istotnej zmiany w ustawie o odpadach (dalej u.o.). Zakazano bowiem ? w art. 23 ust. 2 pkt. 5 i 6 u.o. ? zbierania poza miejscem wytwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zielonych. Stawia to pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie stacji przeładunkowych.
Poprzednio obowiązujący przepis art. 23 ust. 3 u.o. zakazywał zbierania tych odpadów poza obszarem regionu gospodarki odpadami komunalnymi, na którym zostały wytworzone.
Istotne ogniwo
Stacje przeładunkowe nie są przez ustawodawcę odrębnie zdefiniowane. Ich działalność mieści się jednak w definicji ?zbierania?, zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 35 u.o., zgodnie z którą zbieranie odpadów to gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. W praktyce na terenie stacji przeładunkowych magazynuje się odpady (tymczasowo ? w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 5b u.o.), często w odpowiednio przystosowanych halach magazynowych, w celu ich późniejszego przeładowania, po zgromadzeniu odpowiedniej ilości odpadów, do zbiorczych kontenerów i odpowiednich gabarytowo pojazdów celem transportu odpadów do instalacji przetwarzania. Działa...