Co jest błędem, a co tylko różnicą: Obliczanie bilansu wody w budynkach mieszkalnych. Cz.II
W stosowanym do niedawna podejściu do bilansowania wody w budynkach mieszkalnych różnica wskazań między wodomierzem głównym a sumą wodomierzy lokalowych nazywana była błędem. Niesłusznie.
Nowy sposób bilansowania wody w budynkach mieszkalnych opiera się na standardowym bilansie Międzynarodowej Organizacji ds. Wody (ang. International Water Association ? IWA). Bilans IWA zapewnia jednolite podejście i metodologię określania jego składników. W ten sam sposób bilansujemy wodę zarówno zimną, jak i ciepłą.
Kolejność obliczania
W tabeli 1 pokazano bilans IWA. Na górze tabeli podano oznaczenia kolumn w celu objaśnienia poszczególnych elementów.
Obliczeń składników bilansu wody dokonuje się według ściśle określonej kolejności:
1. Określamy ilość wody zmierzonej przez wodomierz główny (kolumna A).
2. Obliczamy ilość wody zafakturowanej pomierzonej ? wodomierze i niepomierzonej ? ryczałt (kolumna D); ich sumę wpisuje się do kolumny C jako zafakturowaną i autoryzowaną konsumpcję oraz do kolumny E jako wodę z rozliczeń wodomierzy i ryczałtu.
3. Określamy wodę z nieautoryzowanej i nierozliczonej konsumpcji (kolumna E) jako różnicę pomiędzy wodą z odczytu wodomierza głównego (kolumna A) i wodą z nierozliczonej i nieautoryzowanej konsumpcji (kolumna E).
4. Wodę niezafakturowaną pomierzoną i niepomierzoną ? jeśli taka występuje ? wpisujemy do kolumny D, natomiast ich sumę, ...