Jak przeprowadzić rekultywację składowiska, która zakończy się sukcesem? Najlepiej bazując na pozytywnych przykładach z innych gmin, takich jak Siedlęcin, Bledzew i Zakopane.

Składowisko odpadów w Siedlęcinie (woj. dolnośląskie) funkcjonowało przez 20 lat, a w Bledzewie (woj. lubuskie) ? 13 lat. Natomiast w Zakopanem (woj. małopolskie), po dokonaniu udanej rekultywacji ?Zoniówki I? w 2003 r. oraz kwatery I ?Zoniówki II? w 2010 r., aktualnie trwają przygotowania do przywrócenia użyteczności terenu kwatery II ?Zoniówki II?. Tereny dawnych składowisk różniły się między sobą m.in. podłożem, powierzchnią oraz stopniem zdegradowania terenu, co wpłynęło na zróżnicowany dobór i przebieg prac rekultywacyjnych.

20 lat minęło

Teren dawnej komory składowiska odpadów komunalnych w Siedlęcinie porastają dzisiaj jeżyny, maliny i leszczyny, których owoce przyciągają okoliczne ptactwo. Pokryte kłującymi kolcami krzewy tworzą naturalną barierę oddzielającą spacerowiczów od obszaru, na którym trwają badania jakości i ilości gazu składowiskowego ? jedynej pozostałości po 20 latach funkcjonowania dawnego składowiska. Wiele wskazuje na to, że w przypadku uzyskania zadowalających ich wyników gaz ten będzie odzyskiwany z terenu dawnego składowiska, a następnie wykorzystywany do pozyskiwania energii. Monitoring rekultywowanego terenu potrwa jeszcze 25 lat.

Składowisko zarządzane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki...