Kolejny rok przynosi kolejne wyzwania dla ciepłownictwa. Barier nie tylko nie ubywa, ale wręcz wygląda na to, że będzie ich jeszcze więcej. Unia Europejska co chwila zaskakuje nas pomysłami nowych przepisów, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają rozwój ciepłownictwa systemowego.

Jak każda branża, także ciepłownictwo systemowe wymaga inwestycji. Dla ich rozwoju najważniejsze jest korzystne i przewidywalne otoczenie prawne. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych bierze się pod uwagę perspektywę kilkudziesięciu lat. Dlatego tak ważny jest kształt Prawa energetycznego oraz system regulacji, który wspiera poprawę efektywności i zachęca do nowych inwestycji.

Ubiegły rok był stracony z punktu widzenia rozwoju kogeneracji. Wysokie tempo prac nad ustawą przedłużającą system wsparcia dla tej technologii wskazuje na to, iż wejdzie ona w życie już w pierwszej połowie 2014 r. To poprawi bieżącą sytuację producentów energii oraz ciepła systemowego i ? jeśli system wsparcia nie zostanie zakwestionowany przez Komisję Europejską jako niedozwolona pomoc publiczna ? może wpłynąć na rozwój nowych inwestycji. Aktualne ustawodawstwo sprawia, iż trudno będzie nam się wywiązać z polskiej polityki energetycznej, w której widnieje zapis o podwojeniu do 2020 r. produkcji energii elektrycznej w kogeneracji, a tym samym także ciepła systemowego.

Coraz więcej barier

Temu wyzwaniu jeszcze trudniej będzie sprostać ...