Na tytułowe pytanie, które zadaliśmy sobie w kontekście nowinek oraz szeroko pojętej nowoczesności w wodociągach i kanalizacji, starano się odpowiedzieć podczas konferencji ?Nowe technologie w branży wod-kan?.

Do tradycji należy, że redakcja miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? korzysta z każdej okazji, aby spotkać się ze swoimi czytelnikami i z przedstawicielami branży. Stąd nasze cykliczne debaty w postaci śniadań branżowych, organizowane m.in. w siedzibie wydawcy miesięcznika, firmie ?Abrys?, stąd udział w rozmaitych branżowych targach, podczas których zawsze staramy się przygotować debatę lub konferencję, poświęcone istotnej i aktualnej tematyce. Nie mogło być inaczej podczas majowych Targów Wod-Kan w Bydgoszczy. Na to wydarzenie, nazywane przez wielu świętem branży, przygotowaliśmy konferencją poświeconą innowacjom w technologiach związanych z wodą, ściekami i infrastrukturą liniową. Targi z definicji są miejscem, w którym prezentowane są najnowsze osiągnięcia myśli technologicznej, nowinki techniczne oraz pomysły gotowych rozwiązań. Dlatego to właśnie podczas nich, 26 maja 2015 r., postanowiliśmy przeprowadzić konferencję pod tytułem ?Nowym technologiom w branży wod-kan?, a zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu udowodniło, że pomysł okazał się trafiony.

Jak to działa?

Konferencję, którą miałam przyjemność moderować, zorganizowano na kanwie uzupełniających się wystąpień przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z wybranych polskich miast (takich jak Świnoujście, Grudziądz, Kielce), których referaty ilustrowały prezentacje firm, producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii dla tej branży. Robert Maziarz, dyrektor firmy ?Złote Runo?, w porywający sposób przedstawił tematykę kompleksowych systemów monitoringu wody i ścieków oraz wyjawił zebranym receptę na obniżenie strat wody. Wystąpienie nawiązywało do osiągnięć Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu na tym polu. Metodologię ograniczania strat wody, położonego na kilkudziesięciu wyspach miasta zaprezentowali uczestnikom bydgoskiej konferencji prezes ZWiK, Adam Makieła, oraz Daniel Całusiński, inspektor ds. technicznych świnoujskiego zakładu. Również na bazie uzupełniających się wystąpień pokazano kolejne zagadnienia. W swoistym tandemie wystąpili więc także Sebastian Predel (główny konstruktor, kierownik pracowni konstrukcyjnej firmy Hydro-Vacuum) i Marcin Chrzanowski (kierownik działu kanalizacji Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu). Pierwszy z nich omówił nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w technice pompowej, a drugi spojrzał na systemy pompowe zastosowane w grudziądzkim MWiO okiem eksploatatora. Z kolei Kazimierz Łazowski, dyrektor produkcji Prodeko-Ełk, przedstawił wizytówkę firmy ? nowoczesne energooszczędne urządzenia dla różnych etapów oczyszczania ścieków. ?Nowoczesność? to słowo-klucz, które powracało jak mantra w prelekcji dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych Wodociągów Kieleckich. Danuta Brymerska starała się bowiem w krótkim czasie opowiedzieć o osiągnięciach kieleckiego przedsiębiorstwa, które jest na wskroś nowoczesne ? m.in. niedawno w oczyszczalni w Sitkówce pojawił się agregat prądotwórczy zasilany biogazem. Szerzej o korzyściach płynących z wytwarzania energii elektrycznej w układzie kogeneracji na bazie doświadczeń z wybranych oczyszczalni ścieków (również tej w Sitkówce) mówił Mariusz Stachurski, reprezentujący firmę Horus-Energia.

Przeżyjmy to jeszcze raz

?Nowe technologie w branży wod-kan? to konferencja, o której już dziś możemy powiedzieć, że jej pierwsza edycja odbyła się podczas majowych targów, ponieważ redakcja miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? zamierza tę tematykę systematycznie poruszać w przyszłości, bowiem są to zagadnienia godne zaprezentowania w całej Polsce, w ośrodkach z odpowiednią infrastrukturą konferencyjną. Dla naszych czytelników, którzy nie mogli uczestniczyć w opisywanym wydarzeniu, przygotowaliśmy wideorelację pt.: ?Nowe, nowsze, najnowsze?. Można ją obejrzeć na stronie portalkomunalny.pl. Ponadto na naszych łamach już wkrótce znajdziecie omawiane podczas redakcyjnej konferencji zagadnienia, bowiem będziemy sukcesywnie publikować referaty naszych prelegentów.

Anna Lembicz