Kolejna edycja Targów WOD-KAN za nami. Wydarzenie, określane mianem jednej z największych imprez wystawienniczych branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Europie, upłynęło pod hasłem innowacyjnych technologii. Jak zwykle pojawiły się one na stoiskach, ale mówiono o nich także podczas konferencji.

Jak wynika z danych przedstawionych przez organizatora imprezy ? Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie?, 23. edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN zgromadziło ponad 380 wystawców. Swoją ofertę zaprezentowali w dniach 26-28 maja br., wyjątkowo w Hali Sportowo-Widowiskowej ?Łuczniczka? i na trenach do niej przyległych. Zmianę lokalizacji imprezy wymusiła, trwająca na terenie Centrum Wystawienniczo-Targowego w bydgoskim Myślęcinku, budowa profesjonalnych hal targowych. IGWP zapewnia, że w 2016 r. będą już gotowe na przyjęcie wystawców i odwiedzających, zapewniając im warunki godne XXI w. Tę obietnicę potwierdził prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, podczas oficjalnego otwarcia targów. Zadeklarował, że przyszłoroczna edycja odbędzie się już w nowej lokalizacji ? w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. ? Z budowa nowoczesnych, stałych obiektów wystawienniczych w Myślęcinku wiążę wielkie nadzieje na dalszy rozwój targów. Nowe miejsce spotkań z pewnością wpłynie na ich jakość, na rozmach przygotowywanych prezentacji i możliwości poznawania w praktyce najnowocześniejszych technologii ? podkreślił R. Bruski.

Obsypani nagrodami

Ci, którzy do Bydgoszczy przyjechali w poszukiwaniu inspiracji i nowych rozwiązań technologicznych, jak zwykle się nie zawiedli. Najbardziej interesujące i nowatorskie propozycje wystawców jak co roku zostały wyróżnione w konkursie Grand Prix Targów WOD-KAN.

W tegorocznej edycji plebiscytu statuetką Grand Prix uhonorowano firmę Hydro-Vacuum za pompę zatapialną typu FZ do tłoczenia ścieków zawierających elementy ścierne i mineralne, instalację SGF 1000 wyprodukowaną przez Seen Technologie oraz KartMobile ? mobilny system GIS, który wykorzystywany jest m.in. do wspierania wymiany wodomierzy. Ten produkt można było znaleźć na stoisku firmy KartGis. Z nagrody cieszyła się także firma Wofil, która otrzymała specjalne wyróżnienie Targów WOD-KAN. IGWP dostrzegła potencjał w prezentowanej przez firmę innowacyjnej technologii ozonowania wody. Jest to najnowsze rozwiązanie zabezpieczające przed tworzeniem się związków szkodliwych w instalacjach wodociągowych pracujących z dużą zmiennością przepływów.

Izba tradycyjnie przyznała nagrody firmom, które w ciekawy sposób zaprezentowały swoją ekspozycję targową. W tej konkurencji tryumf świętowały firmy Hawle, Saint Gobain i Wavin. Ich stoiska nie tylko zaintrygowały komisję konkursową, ale cieszyły się także dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Zwycięzcy cieszyli się podczas wieczornej gali, na której wręczono także gratulacje wystawcom jubilatom. Firma Saint Gobain świętowała jubileusz 350-lecia, dziewięćdziesiątą rocznicą działalności mogły pochwalić się firmy Apator Powogaz oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Pojawiły się też przedsiębiorstwa obchodzące jubileusz 35-lecia oraz takie z 20-, 15- i 5-letnim stażem na rynku. Atrakcją wieczoru był występ kabaretu Marcina Dańca, a po zakończeniu uroczystości uczestnicy mogli podziwiać tańczące fontanny, uruchomione specjalnie z okazji Targów WOD-KAN przez MPWiK w Bydgoszczy.

Porozmawiajmy o nowoczesności

Nowinki technologiczne zdominowały w tym roku nie tylko stoiska, były również tematem jednej z targowych konferencji. Tytuł ?Nowe technologie w branży wod-kan ? woda, ścieki, infrastruktura liniowa? okazał się bardzo chwytliwy. Na wydarzenie zorganizowane przez redakcję miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja? zapisało się blisko 150 osób. Swoją wiedzą z uczestnikami podzielili się zarówno producenci innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wod-kan, jak i praktycy z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, którzy w swojej codziennej pracy eksploatują wspomniane systemy. Goście zapoznali się m.in. z metodologią w ograniczaniu strat wody w Świnoujściu, dowiedzieli się, co myśli eksploatator z Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu na temat zastosowanych tam systemów pompowych, a także mieli niepowtarzalną szansę na zapytanie przedstawiciela Wodociągów Kieleckich o zieloną energię i komunikację firmy na Facebooku.

Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? zaprosiła w tym roku na debatę ?Plany bezpieczeństwa wody ? sytuacja w kraju i Europie?. Podkreślano, że bezpieczeństwo zdrowotne wymaga kontroli nie tylko wody płynącej w kranach, ale też ujęć, wód powierzchniowych, jakości dystrybucji, uzdatniania i wielu innych czynników. Zdrowa i smaczna woda w kranach jest również pochodną skuteczności oczyszczania ścieków oraz świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska. Jak bardzo istotne dla ochrony wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi są plany bezpieczeństwa wody, przekonywali m.in. przedstawiciele EUREAU, GIS-u oraz tych przedsiębiorstw, w których wdrożono już to rozwiązanie.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom Targów możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych specjalistycznych konsultacjach ekonomiczno-prawnych. Podczas tych spotkań specjaliści IGWP odpowiadali na pytania związane z problemami przedsiębiorstw wod-kan przy ustalaniu cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, z analizą ekonomiczną, benchmarkingiem, przejęciem własności urządzeń itp.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Po raz pierwszy Targi poprzedził Bieg Instalatora, który miał miejsce w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku ?Myślęcinek? w Bydgoszczy. W biegu przełajowym na dystansie 10 km wzięli udział wystawcy i przedstawiciele przedsiębiorstw wod-kan. Głównym patronem imprezy, która odbyła się w niedzielę 24 maja 2015 r. została Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? a sygnał do startu dała prezes Izby ? Dorota Jakuta.

Na linii stratu stanęło 492 zawodników, a 49 z nich pobiegło w specjalnej kategorii Targów WOD?KAN. Sportowa rywalizacja pomiędzy drużynami firm instalacyjnych była bardzo emocjonująca. Najszybsi zawodnicy w klasyfikacji ogólnej i wiekowej oraz w kategorii wykonywanego zawodu związanego z instalacjami budowlanymi ?instalator? oraz ?wod.-kan.? otrzymali puchary, trofea i nagrody. W klasyfikacji drużynowej WOD-KAN na metę najszybciej dotarli przedstawiciele firm Apator Powogaz, Hydro-Vacuum i PWiK Inowrocław.

Bydgoskie Targi od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wystawców i zwiedzających. Tegoroczne statystyki wskazują, że WOD-KAN utrzymuje się na pozycji lidera wśród polskich wydarzeń branżowych. Jednocześnie zarówno infrastruktura myślęcińskich namiotów, jak i hali ?Łuczniczka? nie sprostała wymogom tak dużej imprezy targowej. Miejmy nadzieję, że długo oczekiwana nowoczesna infrastruktura targowa powstanie wkrótce w Bydgoszczy i zgodnie z zapowiedzią Targi WOD-KAN 2016 odbędą się już w warunkach adekwatnych do znaczenia największej w Europie Wschodniej imprezy wystawienniczej branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Martyna Matuszczak