Co pakiet klimatyczny oznacza dla branży ciepłowniczej?
Sektor energetyczny z uwagą śledzi dyskusję na forum Unii Europejskiej w sprawie regulacji prawnych dotyczących dążenia państw członkowskich do neutralności klimatycznej. W lipcu br. poznaliśmy kolejne rozwiązania legislacyjne, proponowane przez Komisję Europejską, które mają wpłynąć na walkę ze zmianami klimatu i ograniczyć emisję CO2 na Starym Kontynencie.
Obszerny pakiet dyrektyw i rozporządzeń, przyjęty przez Komisję Europejską, odnosi się do wielu obszarów gospodarki i proponuje zmiany, które muszą zaistnieć, aby przyjęty na poziomie UE cel redukcji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. mógł zostać zrealizowany.
Proponowane ramy regulacyjne odnoszą się m.in. do sektora energii, w tym systemów ciepłowniczych i kogeneracji, budynków i zużycia przez nie energii, użytkowania gruntów i gospodarki leśnej, sektora transportu drogowego oraz opodatkowania energii. Ich prawidłowe i terminowe wdrożenie przez państwa członkowskie UE ma być kamieniem milowym dla osiągnięcia długookresowego celu klimatycznego Wspólnoty – zeroemisyjnej gospodarki w 2050 r.
Co się zmieni w Unii Europejskiej?
Pakiet „Fit for 55” zakłada podwyższenie celu OZE z 32% do 40% oraz zwiększenie oszczędności energii w perspektywie do 2030 r. Obejmu...