Gaz ziemny towarzyszy człowiekowi od dziesiątek lat. Stale zyskuje on na popularności również w kontekście dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii w ramach zapewnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego, co przekłada się na budowanie coraz większej liczby elektrowni i elektrociepłowni opartych na konwersji właśnie tego paliwa. Również w przypadku gospodarstw domowych gaz ziemny jest bardzo często wybierany jako podstawowe źródło energii. 

W tym wypadku kluczowymi argumentami są bezobsługowa praca instalacji grzewczej, powszechność rozwiązań technologicznych, rosnące ceny konkurencyjnych źródeł energii, a także mniej szkodliwe produkty spalania tegoż paliwa w porównaniu do obojętnie jakiej jakości węgla. 

Istnieje wiele sposobów służących pozyskiwaniu „błękitnego paliwa”. Bez wątpienia najprostszym z nich jest czerpanie 
z odwiertów gazonośnych, które występują samodzielnie lub wespół ze złożami ropy naftowej. Niemniej jednak nie każde miejsce na naszej planecie cechuje się dobrą dostępnością rozpoznanych pokładów gazu. W takim wypadku z pomocą przychodzą inne możliwości. 

Gazyfikacja węgla

Pierwszą z opcji jest gazyfikacja. Określamy w ten sposób przeprowadzenie węgla pierwiastkowego zawartego w pewnej substancji do mieszaniny zwanej gazem syntezowym. Gaz ten po oczy...