Choć druga edycja konkursu grantowego „Szkoła z klimatem”, realizowanego w ramach programu edukacyjnego „Klimat dla Ziemi, ciepło dla Warszawy”, została oficjalnie rozstrzygnięta, a wyniki podane do publicznej wiadomości, organizatorom pozostała najprzyjemniejsza część procedury, czyli spotkanie z laureatami i wręczenie symbolicznych czeków w wysokości 2 tys. zł na realizację zwycięskich pomysłów.

Do siedziby Fundacji Nasza Ziemia 25 lutego br. przybyły nauczycielki, będące autorkami nagrodzonych projektów: Beata Domińczak ze Szkoły Podstawowej nr 68 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie, Małgorzata Lewandowska z Przedszkola nr 88 „Pod zielonym listkiem” w Warszawie, Elżbieta Wojtasiak z Gimnazjum nr 130 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie, Marzena Borkowska z Gimnazjum nr 118 w Zespole Szkół nr 94 w Warszawie oraz Joanna Balcerzak z Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie.
Nauczycielki-laureatki otrzymały symboliczne czeki oraz wiosenne bazie – symbol nowej siły i entuzjazmu sprzyjającego realizacji projektów. Fundacja dziękuje nauczycielkom za przybycie na spotkanie i życzy powodzenia w finalizacji zwycięskich przedsięwzięć.
Pruszków 6 marca 2009 r. na kilka godzin stał się prawdziwym „miastem z klimatem”. W gościnnych progach Spółdzielczego Domu Kultury miało miejsce spotkanie z uczniami i nauczycielami z pruszkowskich gimnazjów, poświęcone zmianom klimatu. Wydarzenie odbyło się w ramach programu klimatycznego Fundacji i firmy Vattenfall Heat Poland, przy udziale Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Pruszkowa. W spotkaniu uczestniczyła ponad setka zainteresowanych tematyką ochrony klimatu gimnazjalistów. Główną jego częścią był multimedialny wykład „Ziemia na rozdrożu, czyli globalne zmiany klimatu”, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się, czym są zmiany klimatu, jakie są ich konsekwencje oraz jak można im skutecznie przeciwdziałać.
W przerwie wykładu otwarto kącik ekologiczny, który poprowadzili pracownicy Fundacji. Zainteresowani mogli otrzymać materiały na temat oszczędzania energii, obliczyć własną emisję dwutlenku węgla za pomocą Kalkulatora Emisji CO2 Fundacji Nasza Ziemia autorstwa Marcina Popkiewicza oraz sprawdzić się w ekotestach. Uczniowie mieli okazję wymienić zużyte baterie na nasiona wiosennych kwiatów oraz sadzonki krzewów dla szkół. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie – udało się zebrać kilkanaście kilogramów baterii.
Fundacja dziękuje uczniom i nauczycielom za przybycie na spotkanie, Wydziałowi Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Pruszkowa za pomoc w organizacji przedsięwzięcia a Spółdzielczemu Domowi Kultury za udostępnienie sali. Za sprawą wiedzy przekazanej młodym mieszkańcom Pruszków już na zawsze ma szansę stać się miastem z klimatem.
Istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz Fundacji „Sprzątanie Świata – Polska” (KRS 0000221382).
 
Marta Kałużyńska, Fundacja Nasza Ziemia