Luty
Gardenia i „Miejska Sztuka Ogrodowa” – Polska
Seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa” odbyło się podczas pierwszego dnia Targów Ogrodniczych Gardenia, trwających od 26 do 28 lutego 2010 r. w Poznaniu. Zeszłoroczna, czwarta edycja seminarium dotyczyła nowoczesnych parków. Wykładów na ten temat wysłuchało ok. 500 zgromadzonych na sali słuchaczy z całej Polski. Ponadto podczas Gardenii można było zapoznać się z ofertą wystawców, którzy zaprezentowali ponad 150 nowości z branży ogrodniczej. W ciągu trzech dni targów odbyły się także ciekawe konferencje i warsztaty. Ekspozycję w 2010 r. odwiedziło prawie 24 tys. miłośników zieleni.
 
Marzec
Wystawa Kwiatów w Keukenhof – Holandia
Tematem przewodnim zainaugurowanej w marcu 2010 r. 61. edycji Międzynarodowej Wystawy Kwiatów w Keukenhof w Holandii, którą otworzyły Swietłana Miedwiedwiew oraz Máxima, księżniczka Niderlandów, była Rosja oraz miłość. To znane na całym świecie święto kwiatów trwało do maja 2010 r. i obfitowało w liczne atrakcje. Jedną z nich była wykonana z kwiatów cerkiew Wasyla Błogosławionego, który jest symbolem całej Rosji. Ponadto zorganizowana została tradycyjna Parada Kwiatów. Rosja nie bez powodu była patronem zeszłorocznej wystawy – państwo to jest obecnie jednym ze znaczących importerów kwiatów cebulowych na świecie.
 
Kwiecień
Wystawa w Chaumont – Francja
„Ogrody – ciało i dusza” pod takim hasłem odbył się XIX Międzynarodowy Festiwal Ogrodów w Chaumont we Francji. Podczas trwającego od kwietnia do połowy października wydarzenia zaprezentowane zostały projekty ogrodów z Anglii, Niemiec, Włoch, Japonii, Holandii oraz Francji. Wśród nich znalazły się m.in. ogród śpiewający, sensoryczny i anielski. Wszystkie ogrodowe realizacje pokazały, że natura swoim zapachem, dźwiękiem i pięknem działa kojąco na duszę. Konkurs na projekty festiwalowe ma charakter otwarty. Zazwyczaj spośród ok. 300 nadesłanych propozycji wyłanianych jest ok. 25 projektów.
 
Festiwal kwiatów na Maderze – Portugalia
Jak każdej wiosny w stolicy Madery – Funchal odbył się festiwal kwiatów. Hasłem przewodnim zeszłorocznej edycji festiwalu była „Ziemia”, co nawiązywało do obchodów międzynarodowego roku bioróżnorodności. To doniosłe wydarzenie rozpoczęło się 15 kwietnia 2010 r. otwarciem targu na ulicy Avenida de Arriaga, wystawy i utworzeniem delikatnych kwiatowych dywanów wzdłuż głównych ulic Funchal. Mieszkańcy i turyści przybywający na wyspę w tym czasie mogli podziwiać kwiaty pokrywające ulice, sklepy oraz domy. Atrakcją była „Ściana nadziei’ udekorowana kwiatami przez dzieci, stworzona jako symbol nadziei na lepszy i przepełniony pokojem świat. Tradycyjnie też 18 kwietnia 2010 r. – ostatniego dnia festiwalu – odbyła się parada kwiatów. Setki pojazdów udekorowano gatunkami roślin, które występują na wyspie. Parada przeszła przez miasto przy dźwiękach muzyki, zostawiając za sobą ulotny zapach kwiatów.
 
Maj
Festiwal w Ponte de Lima – Portugalia
Po raz szósty zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Ogrodniczy w Ponte de Lima, w północnej Portugalii. W ubiegłym roku nadesłano 77 propozycji ogrodowych aranżacji z 15 krajów. Do realizacji wybrano jedenaście projektów z Portugalii, Austrii, Brazylii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Włoch i Serbii. Ich tematem przewodnim było hasło „Chaos w ogrodzie”. Podczas festiwalu, który w dużej mierze dotyczy ochrony środowiska także można było podziwiać ogród nawiązujący do problemu globalnego ocieplenia. Realizacja zwracała uwagę na powodujące chaos we współczesnym świecie elementy takie jak: globalizacja, głód, migracje, przestępstwa ekologiczne czy deforestacja. Przedstawiony został także ogród, w którym drzewa pozbawione są cieni, rośliny koloru, a kwiaty zapachu. Festiwal w Portugalii obecnie cieszy się coraz większą popularnością.
 
Festiwal Otwarte Ogrody – Polska
W ramach festiwalu Otwarte Ogrody odbyły się liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne, warsztatowe. Zorganizowane one zostały w prywatnych i publicznych ogrodach ośmiu podwarszawskich miejscowości: Józefowa, Komorowa, Konstancina, Milanówka, Podkowy Leśnej, Włochów, Sadyby oraz Milanówka. Otwarte Ogrody to wydarzenie rozpowszechniające ideę ochrony dziedzictwa i promocji miast-ogrodów. Celem imprezy była integracja i edukacja społeczności lokalnych w zakresie historii, sztuki ogrodowej i architektury. Festiwal w 2010 r. cieszył się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców.
 
Chelsea – Wielka Brytania
Dominującymi tematami 88. edycji wystawy Chelsea Flower Show był: zrównoważony rozwój z naciskiem na bioróżnorodność. Dlatego zaprezentowane od 25 do 29 maja 2010 r. ogrody nawiązywały głównie do ekologii. Trzydzieści sześć realizacji nagrodzonych w różnych kategoriach obejrzało blisko 160 tys. odwiedzających. Ogrodowe aranżacje miały charakter ogrodów pokazowych, miejskich, przydomowych oraz wiejskich. Wystawa w Chelsea co roku kształtuje trendy w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu. Ponadto podczas tego wydarzenia można było zapoznać się z bogatą ofertą wystawców prezentujących nowe odmiany roślin oraz nowości w branży. Zeszłoroczna wystawa dowiodła, że idee ekologii i nowoczesności mogą współgrać ze sobą w przestrzeni ogrodowej.
 
Kongres IFLA – Chiny
47. Światowy Kongres Międzynarodowej Federacji Architektów Krajobrazu odbył się w dniach 26-27 maja 2010 r. w Suzhou w Chinach. Tematyka Kongresu dotyczyła ochrony naturalnych wartości oraz zachowania równowagi pomiędzy tradycją a odkryciami współczesnego świata w kontekście postępującej globalizacji i urbanizacji. Suzhou jest doskonałym przykładem takiego zrównoważenia – historyczne elementy miasta i tradycyjne ogrody współgrają z nowoczesnym krajobrazem. Tegoroczny kongres odbędzie się w czerwcu w Zurychu.
 
Czerwiec
Muzeum drzew – Szwajcaria
Nietypowe muzeum powstało w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Architekt krajobrazu Enzo Enea na obszarze 75 tys. m2 pokazał swoją gromadzoną przez 17 lat kolekcję drzew. W jej skład wchodzą m.in. sosny, cyprysy, klony i platany. Okazy te liczą sobie od 50 do 130 lat. Jako tło dla drzew architekt poustawiał duże ściany z białego piaskowca.
 
Lipiec
Hampton Court Palace Flower Show – Wielka Brytania
Coroczne HamptonCourt Palace Flower Show, zorganizowane przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, odbyła się w dniach 6-11 lipca 2010 r. w Pałacu Hampton Court w zachodnim Londynie. Wśród zwycięzców zorganizowanego w ramach wydarzenia konkursu ogrodniczego znalazł się m.in. japoński ogród Zen, ogród inspirowany nadrzecznym krajobrazem Bangkoku czy weneckimi kanałami. Zaprezentowano także rewolucyjny ogród zbudowany ze 185 tys. plastikowych klocków lego. Projekt ten został nagrodzony srebrnym medalem.
 
Sierpień
Zieleń to życie – Polska
„Symfonia kolorów” to hasło osiemnastej edycji międzynarodowej wystawy „Zieleń to życie”, która w warszawskiej hali Centrum Expo XXI trwała od 26 do 29 sierpnia 2010 r. Jej organizatorami byli Agencja Promocji Zieleni oraz Związek Szkółkarzy Polskich. Na powierzchni wystawienniczej, która w 2010 r. została powiększona do trzech hal, swoją ofertę prezentowało ponad 300 wystawców, w tym m.in. firmy z Austrii, Belgii, Danii, Węgier czy Włoch. Wystawie towarzyszyły konferencje: „Zielone miasto – harmonia przestrzeni” oraz „Centrum ogrodnicze – sukces gwarantowany”. W ciągu trzech dni zorganizowano także kiermasz roślinny oraz warsztaty dla dzieci. Przed wejściem do hali wystawienniczej znajdował się ogród pokazowy o powierzchni ok. 400 m2. Jednym z ważniejszych wydarzeń było ogłoszenie wyników konkursów na nowości roślinne oraz o nagrodę „Zielony Laur”, przyznawaną najlepszym technologiom i produktom.
 
Wrzesień
Targi GaLaBau – Niemcy
Otwarcie 19. edycji Międzynarodowych Targów GaLaBau odbyło się 15 września 2010 r. Wydarzenie to organizowane co dwa lata w Norymberdze pokazuje bogatą ofertę produktów z zakresu ogrodowego designu oraz budowy i utrzymania miejskich, otwartych przestrzeni zieleni. Zeszłoroczną wystawę odwiedziło ok. 60 tys. osób, głównie architektów krajobrazu, ogrodników i urzędników, a swoją ofertę zaprezentowało ponad tysiąc wystawców.
 
Park(ing) Day – świat
Jak co roku 17 września był dniem, w którym parkingi na całym świecie zamieniły się w zielone obiekty z trawą i miejscami do siedzenia. Projekt ten rozpoczęto w 2005 r. w San Francisco. Jego celem jest zwrócenie uwagi na to, że w miastach potrzeba więcej otwartej i przyjaznej dla mieszkańców przestrzeni publicznej. Tego typu happeningi, które w 2010 r. zorganizowane zostały także w polskich metropoliach, m.in. w: Krakowie, Łodzi i Warszawie, wywołują dyskusje na temat kreowania przestrzeni publicznej i dowodzą, że potrzebne jest podnoszenie jakości miejskiego otoczenia człowieka. Miejsca, które zazwyczaj zajmowane są przez samochody, zamieniono na miniparki, co pokazuje, że przestrzeń publiczną można zagospodarować na wiele sposobów.
 
Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna – Polska
Ogłoszono laureatów IV edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Wręczenie nagród odbyło się podczas Kongresu Miast Polskich 16 września 2010 r. w Kaliszu. W każdej z trzech kategorii przyznano nagrodę oraz wyróżnienie, przydzielono także jedno wyróżnienie specjalne. Park Ocalałych w Łodzi został uznany za najlepszą przestrzenią zieloną za wpisanie nowych elementów w system zieleni miejskiej i współtworzenie tożsamości Łodzi przez pielęgnowanie pamięci historycznej. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał układ terenów zieleni, tworzących korytarz ekologiczny dla osiedli mieszkaniowych w Puławach.
 
Październik
Zielona stolica Europy
W Sztokholmie, który w 2010 r. był zieloną stolicą Europy, podczas uroczystej ceremonii ogłoszono laureatów tego wyróżnienia na następne lata. Tytuł zielonej stolicy Europy 2012 r. należy do hiszpańskiego miasta Vitoria-Gasteiz, natomiast w 2013 r. miano to zyska francuskie Nantes. W tym roku o tytuły te na lata 2012 i 2013 ubiegało się 17 miast, w tym m.in. Barcelona, Norymberga czy Malmö. Nagroda promuje zaangażowanie i ekologiczne rozwiązania w przestrzeni miejskiej oraz działania zmierzające do poprawy jakości życia mieszkańców. W Vitoria-Gasteiz z częściowo zdegradowanych obszarów utworzono tzw. zielony pas otaczający miasto. W Nantes natomiast wdrożono program zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi oraz politykę transportową. Tegoroczną zieloną stolicą Europy jest Hamburg.
 
Największa zielona ściana – USA
W październiku 2010 r. otwarto nowe Zachodnie Konserwatorium Plaza, usytuowane na terenie ogrodów Longwood w Kennett Square w Pensylwanii. Znajduje się tam największa w Ameryce wewnętrzna zielona ściana, na którą składa się 25 gatunków roślin. Większość z nich stanowią paprocie. System nawadniający i sieć czujników zapewnią dobry stan i długowieczność tych roślin. Ściana pełni funkcję zielonych płuc i filtra. Szacuje się, że ok. 7 kg toksyn będzie usuwanych z powietrza każdego roku. Im więcej odwiedzających, tym więcej CO2 zostaje przetworzonego przez rośliny i wymienionego na tlen. Powierzchnia tej wewnętrznej zielonej ściany wynosi ponad 1200 m2, co sprawia, że jest prawie dwa razy większa od drugiej pod względem wielkości instalacji tego typu w Ameryce Północnej.
 
Listopad
Park olimpijski – Wielka Brytania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie odbędą się wśród naturalnej roślinności: oregano, tymianku, maków, chabrów, kaczeńców, koniczyny oraz drzew jesionów, wiśni, orzechów, klonów czy topoli. Powstanie nowy park olimpijski, na który złożą się olbrzymie tereny zieleni skupione wokół nowoczesnych obiektów sportowych. Obszar ten zostanie podzielony. Jego północna część, bardziej spokojna, będzie stanowiła siedlisko dla takich zwierząt jak: wydry, zimorodki czy czaple. Natomiast w części południowej znajdą się restauracje, puby oraz miejsca do organizacji masowych imprez. W parku będzie postawionych wiele ławek, powstaną ścieżki rowerowe i spacerowe. Budowa parku olimpijskiego wiąże się z rewitalizacją zaniedbanych dzielnic doliny Lower Lea Valley. Z okazji organizacji igrzysk olimpijskich przebudowane zostaną także: Greenwich Park, Regent’s Park i Hyde Park. Po igrzyskach teren będzie przekształcony w największy park publiczny wybudowany w Europie od ponad 150 lat. W listopadzie 2010 r. odbyły się spotkania i konsultacje z obywatelami Londynu zamieszkującymi okolice powstającego parku olimpijskiego.