Nowa dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia, przyjęta przez Parlament Europejski 
15 grudnia ub.r., nakłada na dostawców kranówki szereg obowiązków – głównie związanych z badanem wody pod kątem obecności szkodliwych substancji, bakterii i pierwiastków. Niezbędne stanie się też prewencyjne podejście do wielu zagrożeń, czyli analiza ryzyka w całym łańcuchu dostaw. Ministerstwo Infrastruktury już sonduje skalę i potrzeby inwestycyjne w zakresie wdrożenia 
nowych przepisów.
 
Za pomocą przyjętych regulacji dostosowujących krajowe prawo do nowej dyrektywy państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały zapewnić nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych. Klienci restauracji, stołówek i usług gastronomicznych powinni otrzymywać wodę za darmo lub za niewielką opłatę. 
Uzgodniony tekst opiera się na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie standardów bezpieczeństwa dotyczących wody pitnej, a w kilku idzie o krok dalej. 
Państwa członkowskie mają starać się poprawiać dostęp do bieżącej wody grupom znajdującym się w trudnej sytuacji, takim jak: uchodźcy, społeczności koczownicze, grupy mniejszościowe i osoby w kryzysie bezdomności.
Zadowolenia z podjętego porozumienia nie kryli przedstawiciele Komisji Europejskiej. – Dostęp do bezpi...