W parlamencie dobiegają końca prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, której większość przepisów może wejść w życie jeszcze w tym roku.

Uchwalona 1 lipca 2011 r. ustawa nowelizująca ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.), która zainicjowała tzw. rewolucję śmieciową, od samego początku budziła liczne kontrowersje i wątpliwości.

Pierwsza próba ich wyeliminowania nastąpiła w styczniu 2013 r., kiedy to uchwalono zainicjowaną przez Senat kolejną nowelizację, wprowadzającą m.in. możliwość ustanawiania przez radę gminy dopłat i zwolnień przedmiotowych. Ustawa ta nie tylko nie rozwiązała wszystkich wątpliwości interpretacyjnych, lecz także stała się po części ich nowym źródłem, czego przykładem może być orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2013 r., w którym zakwestionowano niektóre z wprowadzonych zmian. Kolejne miesiące funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi wykazywały kolejne problemy natury prawnej, które w szeregu przypadków skutkowały rozbieżnymi orzeczeniami organów nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego oraz sądów administracyjnych.

Naprzeciw oczekiwaniom zainteresowanych środowisk miały wyjść dwa poselskie projekty kolejnej nowelizacji ustawy u.c.p.g., które w marcu bieżącego roku trafiły do Sejmu. Ich celem było wprowadzenie najpilniejszych zmian o charakterze tzw. technicznym, które usprawnią funkcjonowanie sy...